Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wzrost eksportu wieprzowiny z UE (Q1 2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w I kwartale br. UE wyeksportowała na rynki krajów...

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w I kwartale br. UE wyeksportowała na rynki krajów trzecich 710 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych w wadze produktu, a więc o 8,7% więcej niż przed rokiem – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Eksport wieprzowiny z UE

W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miało mrożone mięso - 317,2 tys. ton oraz podroby i tłuszcze 319,3 tys. ton, których wysłano odpowiednio o 14% i 9% więcej niż w pierwszych 3 miesiącach 2014 r. Obniżka wywozu dotyczyła żywca o 47% do 3,7 tys. ton oraz kiełbas i przetworów wieprzowych o 13% do 40,5 tys. ton.

 

Niski kurs euro do dolara amerykańskiego przyczynił się do utrzymania konkurencyjności unijnej wieprzowiny na rynkach zagranicznych. Największymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych z UE były kraje azjatyckie, jak Chiny, Korea Płd., Hongkong, Japonia i Filipiny.

 

W dostawach do Chin i Hongkongu dominowały podroby wieprzowe, których sprzedano odpowiednio o 30% więcej i 22% mniej niż przed rokiem. Chiny zakupiły ponad połowę unijnego eksportu podrobów wieprzowych. Wysokie zapotrzebowanie ze strony Chin miało wpływ na zwiększenie się ceny jednostkowej podrobów w unijnym wywozie. W wysyłkach na rynek japoński i koreański dominowało mięso mrożone.

 

Wysoki wzrost eksportu wieprzowiny do Korei Płd. został spowodowany spadkiem krajowej produkcji z uwagi na epidemię pryszczycy. Więcej niż przed rokiem wieprzowiny zakupiły także na rynku unijnym Amerykanie ze względu na niedostateczną podaż z produkcji wewnętrznej po zeszłorocznej epidemicznej biegunce świń (PED). Japonia obniżyła z kolei zakupy z uwagi na odbudowę krajowej produkcji. Rośnie również znaczenie Australii wśród importerów unijnego mięsa wieprzowego.

 

Rosja zakupiła w I kwartale br. jedynie 4,1 tys. ton produktów wieprzowych z UE w postaci słoniny, podrobów i przetworów w stosunku do 47 tys. ton w tym samym okresie 2014 r. Rosyjski przywóz mięsa i żywca wieprzowego z UE był zerowy. Wynikało to z embarga na import żywności, w tym również wieprzowiny z UE i innych krajów wprowadzonym przez Rosję w sierpniu 2014 r. Największy kontyngent mięsa i produktów wieprzowych wysłały na rynki trzecie Niemcy, Dania, Hiszpania i Holandia. Z grona kluczowych eksporterów, najsilniejsze spadki wywozu dotyczyły Polski, Francji i Włoch. Zwiększyły natomiast sprzedaż na rynki trzecie m.in. Hiszpania, Niemcy, Dania, Holandia i Wielka Brytania.

Import wieprzowiny do UE

W obrębie pierwszych trzech miesięcy br. państwa UE zakupiły w krajach trzecich 10 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych w wadze produktu, tj. o 10,4% więcej niż przed rokiem. W strukturze towarowej zakupów przeważały podroby i tłuszcze - 7 tys. ton. Głównym ich dostawcą do UE była tradycyjnie Szwajcaria, import z tego kraju zwiększył się o 18% w obrębie roku do 5,2 tys. ton.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Będą zmiany w znakowaniu świń
 • Będą zmiany w znakowaniu świń

  W sprawie wznowienia prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, resort rolnictwa przekazał że przedmiotowy projekt w dniu 13 kwietnia 2018 r. został...
 • Wsparcie z PROW a wymogi bioasekuracji
 • Wsparcie z PROW a wymogi bioasekuracji

  Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w związku z informacjami wpływającymi z wojewódzkich izb rolniczych od rolników, którzy złożyli zaakceptowane przez ARiMR wnioski (w ramach wsparcia rozwoju...
 • Wniosek o zakaz importu ziemniaków z Egiptu
 • Wniosek o zakaz importu ziemniaków z Egiptu

  W ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię. W związku z tym minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu...
 • Pogłowie świń w Polsce
 • Pogłowie świń w Polsce

  Jak wynika ze wstępnych danych pogłowie świń w marcu 2018 r. liczyło 11 992,2 tys. sztuk, wykazując w porównaniu z porównywalnym okresem 2017 roku wzrost o 6,5%.
 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt
 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt

  Zarząd KRIR, oczekuje wycofania z przedłożonych projektów zapisów dotyczących zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer, uboju zwierząt gospodarskich bez uprzedniego oraz...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl