| Autor: redakcja1

Wzrost eksportu wieprzowiny z UE (Q1 2015)

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w I kwartale br. UE wyeksportowała na rynki krajów trzecich 710 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych w wadze produktu, a więc o 8,7% więcej niż przed rokiem – podaje FAMMU/FAPA.

Wzrost eksportu wieprzowiny z UE (Q1 2015)

Eksport wieprzowiny z UE

W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miało mrożone mięso - 317,2 tys. ton oraz podroby i tłuszcze 319,3 tys. ton, których wysłano odpowiednio o 14% i 9% więcej niż w pierwszych 3 miesiącach 2014 r. Obniżka wywozu dotyczyła żywca o 47% do 3,7 tys. ton oraz kiełbas i przetworów wieprzowych o 13% do 40,5 tys. ton.

 

Niski kurs euro do dolara amerykańskiego przyczynił się do utrzymania konkurencyjności unijnej wieprzowiny na rynkach zagranicznych. Największymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych z UE były kraje azjatyckie, jak Chiny, Korea Płd., Hongkong, Japonia i Filipiny.

 

W dostawach do Chin i Hongkongu dominowały podroby wieprzowe, których sprzedano odpowiednio o 30% więcej i 22% mniej niż przed rokiem. Chiny zakupiły ponad połowę unijnego eksportu podrobów wieprzowych. Wysokie zapotrzebowanie ze strony Chin miało wpływ na zwiększenie się ceny jednostkowej podrobów w unijnym wywozie. W wysyłkach na rynek japoński i koreański dominowało mięso mrożone.

 

Wysoki wzrost eksportu wieprzowiny do Korei Płd. został spowodowany spadkiem krajowej produkcji z uwagi na epidemię pryszczycy. Więcej niż przed rokiem wieprzowiny zakupiły także na rynku unijnym Amerykanie ze względu na niedostateczną podaż z produkcji wewnętrznej po zeszłorocznej epidemicznej biegunce świń (PED). Japonia obniżyła z kolei zakupy z uwagi na odbudowę krajowej produkcji. Rośnie również znaczenie Australii wśród importerów unijnego mięsa wieprzowego.

 

Rosja zakupiła w I kwartale br. jedynie 4,1 tys. ton produktów wieprzowych z UE w postaci słoniny, podrobów i przetworów w stosunku do 47 tys. ton w tym samym okresie 2014 r. Rosyjski przywóz mięsa i żywca wieprzowego z UE był zerowy. Wynikało to z embarga na import żywności, w tym również wieprzowiny z UE i innych krajów wprowadzonym przez Rosję w sierpniu 2014 r. Największy kontyngent mięsa i produktów wieprzowych wysłały na rynki trzecie Niemcy, Dania, Hiszpania i Holandia. Z grona kluczowych eksporterów, najsilniejsze spadki wywozu dotyczyły Polski, Francji i Włoch. Zwiększyły natomiast sprzedaż na rynki trzecie m.in. Hiszpania, Niemcy, Dania, Holandia i Wielka Brytania.

Import wieprzowiny do UE

W obrębie pierwszych trzech miesięcy br. państwa UE zakupiły w krajach trzecich 10 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych w wadze produktu, tj. o 10,4% więcej niż przed rokiem. W strukturze towarowej zakupów przeważały podroby i tłuszcze - 7 tys. ton. Głównym ich dostawcą do UE była tradycyjnie Szwajcaria, import z tego kraju zwiększył się o 18% w obrębie roku do 5,2 tys. ton.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!