| Autor: redakcja1

Wzrost eksportu wieprzowiny

Spadek pogłowia i ubojów trzody w UE-28 i pojawienie się wirusa ASF w Chinach i innych krajach azjatyckich, a w szczególności ten ostatni przyczynia się do zwiększenia się zapotrzebowania zgłaszanego przez te kraje, a w związku z tym zwyżki eksportu wieprzowiny między innymi z krajów Unii Europejskiej.

Wzrost eksportu wieprzowiny
W okresie od stycznia do końca września wywóz produktów wieprzowych z UE-28 do krajów trzecich wzrósł o 16,2%, w tym mięsa o 19,7%. Nominalna zwyżka eksportu produktów wieprzowych wyniosła 470 tys. t w wadze poubojowej, w tym mięsa 383 tys. t.
 
W okresie I-IX 2019 r. wysyłka z UE-28 do Chin była wyższa o 55%, Japonii o 7%, a do Wietnamu o 28%. Eksport do pozostałych krajów uległ spadkowi, w tym do Korei Płd. o 15%, a do Hongkongu o 16%. We wrześniu 2019 r. dostawy z UE-28 do krajów trzecich był o 24% wyższy niż w sierpniu 2019 r., a więc można mówić o przyspieszeniu jego dynamiki.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!