| Autor: redakcja1

Wewnątrzunijny handel wieprzowiną wzrósł o 2%

W 2014 r. wewnątrz unijny handel wieprzowiną zwiększył się o 2%, czemu sprzyjały nieznacznie większa produkcja oraz spadek wysyłek na rynki trzecie – podaje FAMMU/FAPA.

Wewnątrzunijny handel wieprzowiną wzrósł o 2%

Handel wieprzowiną między państwami UE

Handel wieprzowiną między państwami UE jest ponad trzykrotnie większy niż sprzedaż poza ugrupowanie i co roku przekracza 5 mln ton. Ponad 80% wysyłek pochodzi z 6 krajów, będących czołowymi eksporterami. Z samych Niemiec pochodzi jedna czwarta sprzedaży.

 

Francja, po raz pierwszy od 2000 r., zakupiła na rynkach innych państw UE więcej wieprzowiny niż wysłała. Biorąc jednak pod uwagę wysyłki do krajów trzecich, była w dalszym ciągu eksporterem netto, podobnie jak Węgry i Finlandia.

 

Irlandia była jedynym państwem UE, które było eksporterem netto na rynek unijny. Ze wszystkich członków ugrupowania, 22 państwa UE były importerami netto z rynku unijnego. Najwięcej wieprzowiny na rynku wewnętrznym zakupiły Włochy - 1 mln ton, Polska i Wielka Brytania, a najmniej Malta - 5 tys. ton.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!