| Autor: mikolaj

PE zdecydował: większe ostrzeżenia na paczkach, zakaz papierosów smakowych, regulacja e-papierosów

We wtorek, 8 października 2013 r. Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają zmniejszyć atrakcyjność produktów tytoniowych dla młodzieży. Zgodnie z proponowanymi zasadami paczki papierosów powinny zawierać ostrzeżenia na 65% powierzchni. Obrót papierosami mentolowymi oraz tytoniami smakowymi powinien zostać zakazany, podobnie jak używanie małych opakowań. Ponadto, tekstem e-papierosy powinny być traktowane jak produkty medyczne tylko wtedy, gdy prezentowane będą jako produkty o działaniu zapobiegawczym lub leczniczym.

PE zdecydował: większe ostrzeżenia na paczkach, zakaz papierosów smakowych, regulacja e-papierosów
- Wiemy, że to dzieci a nie dorośli zaczynają palić. Mimo tendencji malejącej w większości państw członkowskich w odniesieniu do dorosłych palaczy, raporty WTO wskazują na niepokojącą, odwrotną tendencję wśród palaczy młodych - powiedziała odpowiedzialna za projekt Linda McAvan (S&D, UK). - Musimy powstrzymać firmy tytoniowe przed adresowaniem do młodych ludzi całej gamy wymyślnych produktów i musimy dopilnować, aby paczki papierosów zawierały odpowiednie ostrzeżenia. W Kanadzie duże ostrzeżenia obrazkowe zostały wprowadzone w 2001 roku i palenie wśród młodych spadło o połowę – dodała posłanka.

Ostrzeżenia zdrowotne na dwóch-trzecich paczki, z przodu i z tyłu

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, ostrzeżenia zdrowotne muszą zajmować nie mniej niż 30% powierzchni z przodu oraz 40% powierzchni z tyłu paczki papierosów. Posłowie chcą powiększyć ostrzeżenia tak, aby zajmowały 65% powierzchni. Marka papierosów powinna być umieszczona w dolnej części opakowania.

Na europejskim rynku nie będzie można sprzedawać paczek zawierających mniej niż 20 papierosów. Posłowie odrzucili jednak propozycję wprowadzenia zakazu dla papierosów typu "slim".

E-papierosy

E-papierosy powinny podlegać regułom innym niż te, którym podlegają produkty medyczne, z wyjątkiem sytuacji gdy prezentowane będą one jako produkty o działaniu zapobiegawczym lub leczniczym.

W każdym innym przypadku poziom nikotyny w e-papierosach nie powinien być wyższy niż 30 mg/ml. E-papierosy powinny być opatrzone ostrzeżeniami zdrowotnymi i nie powinny być sprzedawane osobom poniżej 18 roku życia. Wytwórcy oraz importerzy powinni dostarczać właściwym organom wykaz wszystkich składników zawartych w e-papierosach. E-papierosy podlegałyby takim samym ograniczeniom reklamowym, jak zwykłe papierosy.

Dodatki ograniczone, smaki zakazane

Posłowie sprzeciwiają się używaniu dodatków, które czyniłyby produkt bardziej atrakcyjnym ze względu na charakterystyczny smak. Dodatki używane w produkcji tytoniu, takie jak cukier, będą dozwolone, podobnie jak inne, dokładnie określone substancje, w dokładnie określonych stężeniach. W celu uzyskania pozwolenia na używanie dodatku producenci będą musieli złożyć wniosek w Komisji Europejskiej.

Walka z nielegalnym handlem

W celu zredukowania handlu nielegalnymi produktami tytoniowymi na rynku, państwa członkowskie powinny zagwarantować możliwość identyfikacji zarówno pojedynczych paczek jak i opakowań używanych do transportu w sposób umożliwiający ich śledzenie od producenta do pierwszego sprzedawcy detalicznego, uważają posłowie.

700,000 zgonów rocznie w UE
 
Dwanaście lat po wejściu w życie obecnie obowiązującej dyrektywy palenie tytoniu pozostaje podstawową, możliwą do uniknięcia, przyczyną zgonów w UE, gdzie umiera około 700 000 osób rocznie. Przez lata środki podejmowane w celu zniechęcenia do palenia pomogły zmniejszyć udział palaczy z 40% obywateli UE w 2002 roku (15 państw) do 28% w 2012 roku (27 państw).

Kolejne kroki

Posłanka Linda McAvan, dostała od Parlamentu mandat do negocjacji porozumienia w pierwszym czytaniu z ministrami państw członkowskich.

Kiedy projekt prawa zostanie przyjęty przez Parlament i Radę, państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na włączenie dyrektywy do własnych przepisów prawnych oraz 36 miesięcy na wprowadzenie przepisów dotyczących dodatków i pięć lat na wprowadzenie zapisów dotyczących mentolu (razem 8 lat).

Produkty tytoniowe, które nie spełnią zaleceń dyrektywy, będą mogły pozostawać na rynku do 24 miesięcy, a e-papierosy do 36 miesięcy.


Tagi:
źródło: