| Autor: redakcja1

18% wzrost zbiorów warzyw gruntowych

Tegoroczne zbiory warzyw gruntowych ogółem oszacowano na 4,5 mln t, tj. na poziomie nieco większym od przewidywanego w poprzedniej ocenie i o 18% od słabej produkcji roku ubiegłego.

18% wzrost zbiorów warzyw gruntowych
Zwyżka produkcji warzyw gruntowych wynikała ze zdecydowanie bardziej sprzyjających warunków w porównaniu do roku minionego. Pomimo opóźnienia tegorocznej wegetacji, przejściowej suszy wiosną oraz wystąpienia chłodów i nadmiernych opadów deszczu w październiku i listopadzie, warunki wegetacji na ogół sprzyjały rozwojowi roślin. Największy wzrost zbiorów w odniesieniu do roku poprzedniego zanotowano dla ogórków oraz dla warzyw kapustnych i korzeniowych, które w poprzednim sezonie z powodu dotkliwej suszy plonowały słabo. Znaczne zwiększenie się produkcji odnotowano także dla warzyw z grupy pozostałe, z uwagi na wzrost areału ich uprawy.
 
Prognozuje się, że całkowita produkcja kapusty w 2016 r. wyniosła 1030 tys. ton, natomiast kalafiorów 240 tys. ton, przy czym w wielu rejonach problemem były szkodniki warzyw kapustnych. Zbiory marchwi jadalnej zostały oszacowane na 800 tys. ton, a buraków ćwikłowych na 350 tys. ton. Jak ocenił Główny Urząd Statystyczny, produkcja cebuli wyniesie 630 tys. ton, jednak cebula z tegorocznych zbiorów charakteryzuje się na ogół gorszą jakością przechowalniczą. Zbiory pomidorów i ogórków oceniono odpowiednio na ponad 260 tys. ton i ponad 265 tys. ton. Łączne zbiory pozostałych gatunków warzyw szacuje się też na poziomie zdecydowanie większym od ubiegłorocznego, tj. na ok. 900 tys. ton.
 
Niemniej jednak oceny te mogą ulec skorygowaniu w oparciu o ostateczne wyniki z badania struktury gospodarstw rolnych w zakresie powierzchni upraw oraz dane dotyczące skupu niektórych gatunków warzyw.
 
Według wstępnych wyników badania struktury gospodarstw rolnych, tegoroczna powierzchnia uprawy warzyw gruntowych była mniejsza od obszaru ich uprawy w 2015 r. Ograniczenie areału uprawy zanotowano dla wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych, tj. kapusty, kalafiorów, cebuli, marchwi, buraków ćwikłowych, ogórków i pomidorów, natomiast dla grupy warzyw pozostałych zaobserwowano wzrost. Może to być symptomem zmiany struktury gatunkowej w uprawie warzyw.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!