| Autor: redakcja1

Ceny unijnych ziemniaków

Konsekwencją większych zbiorów jest spory spadek cen, których poziom od początku bieżącego sezonu w Europie Zachodniej jest bardzo niski.

Ceny unijnych ziemniaków
W Niemczech ceny ziemniaków jadalnych na przełomie września i października wynosiły 108-116 EUR/t i były o 20-30% niższe niż w analogicznych okresach dwóch poprzednich sezonów, ale dalej o 80% wyższe niż 2014 r. Spadek cen ziemniaków do przetwórstwa spożywczego na rynku niemieckim jest jeszcze głębszy niż w przypadku ziemniaków jadalnych.
 
Ceny ziemniaków z przeznaczeniem na frytki i chipsy w końcu września, w zależności od kierunku użytkowania, wielkości bulw i regionu wahały się od 40 do 60 EUR/t wobec 140-170 EUR/t w porównywalnych okresach dwóch poprzednich sezonów.
 
Powyższe notowania dotyczą transakcji na wolnym rynku, gdyż dostawy w ramach zawartych kontraktów są realizowane według wcześniej ustalonych cen.
 
Jak zauważa Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, we Francji w ostatnich tygodniach miał miejsce minimalny wzrost cen ziemniaków jadalnych, ale ich poziom 150-200 EUR/t jest nadal o 30-40% mniejszy niż przed rokiem. Ceny ziemniaków typu premium odmian Agata, Charlotte, Red-skined i Various na początku października wynosiły 330-470 EUR/t w stosunku do 620-790 EUR/t w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Tak znaczący spadek cen ziemniaków na poziomie producenta spowodował też zmniejszenie ich cen detalicznych, ale w znacznie niższym stopniu.
 
W okresie ostatnich czterech tygodni średni poziom cen detalicznych ziemniaków na rynku francuskim wyniósł 0,98 EUR/kg i był o 17,6% mniejszy niż przed rokiem. Mimo tego spadku sprzedaż detaliczna ziemniaków zmalała o 2,2%. Ceny ziemniaków w sprzedaży detalicznej są silnie zróżnicowane w zależności od wielkości opakowania. Najdroższe są ziemniaki konfekcjonowane w małych opakowaniach do 2,5 kg i mniejszych.
 
We wrześniu ceny tych ziemniaków wynosiły odpowiednio 1,06 EUR/kg - opakowanie 2,5 kg i 1,54 EUR/kg - w paczkach poniżej 2,5 kg. Znacznie tańsze były ziemniaki oferowane w opakowaniach 5-kilogramowych - 0,64 EUR/kg i większych - 0,34 EUR/kg. Udział ziemniaków w opakowaniach najmniejszych - 2,5 kg i mniej stanowił w tym okresie 51% ich sprzedaży detalicznej ogółem.


Tagi:
źródło: