Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny ziemniaków na rynku krajowym

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Od początku bieżącego sezonu do stycznia 2014 r. ceny ziemniaków na krajowym rynku...

Od początku bieżącego sezonu do stycznia 2014 r. ceny ziemniaków na krajowym rynku wykazywały tendencje zwyżkowe. Natomiast w lutym 2014 roku można było odnotować ich systematyczny spadek – informuje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Według danych monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cena ziemniaków w krajowym skupie przeznaczonych do bezpośredniej konsumpcji w dniach 03-04 marca 2014 roku wyniosła 0,81 zł/kg, co oznaczało spadek o 10% w odniesieniu do wcześniejszego tygodnia i o 15% do ceny sprzed miesiąca. Analizując tygodniowe notowania Ministerstwa, osiągnęła ona poziom najniższy od września ubiegłego roku. Cena ta była w prawdzie o 27% większa niż przed rokiem, jednakże skala wzrostu w obrębie roku uległa znacznemu obniżeniu.
 
Na rynkach hurtowych w ostatnich tygodniach ceny charakteryzowały się wyższą stabilnością. Cena krajowych ziemniaków w Broniszach na początku marca 2014 roku wynosiła od 1,00 do 1,40 zł/kg, a zatem podobnie jak miesiąc i dwa wcześniej. Brak wzrostów, oprócz słabszego popytu, był konsekwencją podaży ziemniaków młodych pochodzących z importu, które były od 15 do 22% tańsze niż przed rokiem.
 
Podobnie zachowywały się ceny na innych rynkach europejskich. Zniżkowy trend notowany był w Niemczech, gdzie według danych AMI, ceny ziemniaków u producenta od pierwszego do 10 tygodnia 2014 roku zmalały o 6% do poziomu 23,5 euro/dt.
 
Natomiast jak wynika z raportów Potato Council (Potato Weekly - 3 March 2014), w Wielkiej Brytanii ceny ziemniaków w pierwszych dwóch miesiącach 2014 roku obniżyły się o 5% do 152,24 funtów brytyjskich za tonę. Wynika to ze słabszego popytu na ziemniaki, zarówno na rynku świeżym jak i w przetwórstwie.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl