| Autor: redakcja1

Sytuacja na rynku ziemniaków na przełomie czerwca i lipca 2015 r.

Na przełomie czerwca i lipca popyt na ziemniaki z zeszłorocznych zbiorów w Polsce był już nieznaczny, a ich ceny na wybranych rynkach hurtowych oscylowały w przedziale 0,35-0,68 zł/kg - poinformował Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Sytuacja na rynku ziemniaków na przełomie czerwca i lipca 2015 r.

Ceny ziemniaków

Coraz większa podaż ziemniaków wczesnych powoduje, że ich ceny wyraźnie się spadają. W pierwszych dniach lipca ich przeciętny poziom na rynkach hurtowych zmalał do 0,70 zł/kg w stosunku do 1,55-1,80 zł przed miesiącem. Są one jednak na poszczególnych rynkach zróżnicowane.

 

Z danych zebranych przez Dzwonkowskiego wynika, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest jakość, przede wszystkim z powodu suszy, która przysparza trudności producentom ziemniaków w niektórych rejonach kraju. Susza jest problemem tam, gdzie uprawy tego warzywa są duże, tj. w Centralnej Polsce, ale także na południowym-wschodzie kraju. Na brak opadów nie narzekają producenci z północnej i południowo-zachodniej Polski.

 

Niedostateczne opady sprawiają, że niezbędne jest deszczowanie upraw, ale w ziemniaczanym „zagłębiu”, a zatem w środkowej części kraju mniej niż połowa upraw ziemniaków wczesnych jest nawadniana. W wyniku czego na rynek trafia towar zarówno bardzo słaby jakościowo jak i pod tym względem sporo lepszy. Stąd też rozbieżność w cenach. Za ziemniaki dobrej jakości płaci się aktualnie 11 – 12 zł/15 kg. Ceny ziemniaków jakościowo słabych są z kolei na poziomie 8 zł/15 kg.

 

Poza tym słabnący popyt, z uwagi na okres wakacyjny nie wróży dobrze rynkowi młodych ziemniaków, mimo że zdaniem producentów nie ma ich wcale zbyt dużo. To pogoda sprawiła, że w wielu rejonach są niskie plony, a mimo to ceny spadają, gdyż wielu producentów chce jak najszybciej je sprzedać, przy czym częściowo ze względu na jakość właśnie, częściowo z obawy, że będzie jeszcze taniej.

 

Na przełomie czerwca i lipca w Broniszach młode ziemniaki można było zakupić po 0,80-1 zł/kg, w Lublinie 0,70- 0,90 zł/kg, a w Poznaniu 0,60-0,80 zł/kg. Tradycyjnie najmniejsze były ceny ziemniaków na rynku hurtowym w Sandomierzu - 0,60-0,70 zł/kg i w Łodzi - 0,40-0,60 zł/kg. W tym czasie tylko na jednym rynku hurtowym oferowano ziemniaki z importu, tj. w Broniszach w cenie 0,85-1,10 zł/kg.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!