| Autor: mikolaj

GUS: O 4,3% mniej warzyw niż w roku ubiegłym. Zbiory wyniosły 4,3 mln ton

Departament Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego zaprezentował wynikowy szacunek produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2013 roku. Jako szóstą na łamach Portalu Gospodarz.pl przedstawiamy ocenę warzyw gruntowych.

GUS: O 4,3% mniej warzyw niż w roku ubiegłym. Zbiory wyniosły 4,3 mln ton
W bieżącym roku, podobnie jak w latach poprzednich do oszacowania zbiorów warzyw gruntowych wzięto pod uwagę wszystkie, nawet niewielkie, plantacje oraz uprawy w ogrodach przydomowych.

Zbiory warzyw gruntowych z całego areału ich uprawy, wyniosły 4358 tys. t, tj. o 4,3% mniej od zbiorów roku ubiegłego, przy czym spośród podstawowych gatunków, jedynie dla pomidorów odnotowano wzrost  produkcji.

Nieznacznie niższe były zbiory ogórków, natomiast największy spadek zbiorów zanotowano dla kalafiorów, których produkcja w poprzednim sezonie była wyjątkowo wysoka. Zmniejszenie produkcji większości gatunków warzyw gruntowych było wynikiem ograniczenia areału uprawy oraz niższego plonowania wczesnych odmian (na skutek znacznego opóźnienia siewów i czerwcowych podtopień pól). Łączna produkcja warzyw gruntowych w 2013  r. była także o 4,5% niższa od średniej produkcji z lat 2006 - 2010.

Szacuje się, że łączna produkcja kapusty w 2013 r. wyniosła niespełna 1,2 mln t, tj. o 6,9% mniej niż w roku ubiegłym. Zmniejszenie zbiorów kapusty w bieżącym roku było przede wszystkim wynikiem słabego plonowania i ograniczenia powierzchni uprawy kapusty wczesnej. Warunki agrometeorologiczne sprzyjały natomiast dobremu plonowaniu kapusty odmian późniejszych, co pozwoliło nieco wyrównać straty.

Zbiory kalafiorów wyniosły 224 tys. t i były o 8,9% niższe niż w roku ubiegłym. Podobnie jak w przypadku kapusty, o mniejszej tegorocznej produkcji zdecydowało słabsze plonowanie i ograniczenie areału uprawy kalafiorów wczesnych, jednak korzystne warunki, jakie wystąpiły jesienią przyczyniły się do uzyskania w bieżącym roku dość wysokich plonów późnych odmian kalafiorów.

Produkcję cebuli w bieżącym roku ocenia się na ok. 617 tys. t, tj. o 3,8% mniej w porównaniu do zbiorów roku ubiegłego. Niezbyt korzystne warunki podczas wegetacji spowodowały uzyskanie niższych plonów cebuli niż w dwu poprzednich latach. Decydujące dla zmniejszenia plonowania cebuli były nadmierne opady deszczu w czerwcu oraz późniejsza sierpniowa susza.

 
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!