| Autor: mikolaj

GUS: O 4,3% mniej warzyw niż w roku ubiegłym. Zbiory wyniosły 4,3 mln ton

Departament Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego zaprezentował wynikowy szacunek produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2013 roku. Jako szóstą na łamach Portalu Gospodarz.pl przedstawiamy ocenę warzyw gruntowych.

GUS: O 4,3% mniej warzyw niż w roku ubiegłym. Zbiory wyniosły 4,3 mln ton
W bieżącym sezonie warunki dla plonowania warzyw korzeniowych, były raczej sprzyjające, mimo występowania latem ekstremalnych zjawisk. Opady deszczu w początkowym i końcowym okresie wegetacji korzystnie wpłynęły na plonowanie. Szczególnie jesienią warunki agrometeorologiczne sprzyjały przyrostowi masy korzeni i wzrostowi plonowania.

Produkcja marchwi jadalnej w bieżącym roku została oszacowana na 783 tys. t (o 6,2% mniej od uzyskanej w 2012 r.), natomiast produkcja buraków ćwikłowych na 331 tys. t (o 4,1% mniej).
 
Warunki meteorologiczne sprzyjały także plonowaniu pomidorów. Dobre nasłonecznienie, korzystny układ temperatur wpłynęły na uzyskanie  dobrych  plonów. Tegoroczna produkcja pomidorów wyniosła 281 tys. t i była o 7,8% wyższa od ubiegłorocznej.

Plonowanie ogórków natomiast, było ograniczone przez brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie w miesiącu sierpniu. Brak opadów i wysokie temperatury powietrza powodowały w niektórych rejonach nawet zasychanie plantacji, jednak zbiory ogórków w bieżącym roku były zbliżone do uzyskanych w 2012 r. i wyniosły 280 tys. t (jedynie o 0,9% mniej niż w roku poprzednim).
 
Łączne zbiory warzyw „pozostałych” zostały oszacowane na 780 tys. t (o 2,6% niższej od uzyskanych w roku ubiegłym). Niewielki spadek produkcji warzyw z tej grupy spowodowany był trudnymi warunkami podczas wegetacji oraz straty części areału uprawy w wyniku podtopień pól.

Zbiory warzyw gruntowych w 2013 roku


Zbiory warzyw gruntowych w 2013 roku

a) Przeciętne roczne. b) Dane nieostateczne. c) Pietruszka, pory, selery, rzodkiewka, sałata, rabarbar, szparagi, koper i inne.


Tagi:
źródło: