| Autor: redakcja1

Duże obawy o tegoroczne zbiory ziemniaków

Bardzo wysoka temperatura i brak opadów w Europie Zachodniej bardzo niekorzystnie wpływają na plony i zbiory ziemniaków wczesnych, budzą też obawy co do wysokości zbiorów ziemniaków odmian późnych - poinformował Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Duże obawy o tegoroczne zbiory ziemniaków

Ceny ziemniaków

Odzwierciedleniem tych obaw jest wzrost cen ziemniaków, jak też i ich znacząca zwyżka w notowaniach terminowych na kwiecień i czerwiec 2015 r., odpowiednio do 250 i 270 euro/t. Jest to poziom większy przynajmniej 2-krotnie od cen aktualnych oraz 3-4 krotnie w odniesieniu do cen sprzed 1-2 miesięcy.

Zbiory ziemniaków

W Niemczech prognozuje się zmniejszenie obszaru uprawy ziemniaków, w odniesieniu do 2014 r. o 3,4% do 236,4 tys. ha. Plony są szacowane na 456 dt/ha w stosunku do rekordowych 474 dt/ ha w roku minionym i 398 dt/ ha w bardzo niekorzystnym 2013 r. Zbiory mają wynieść 10,78 mln ton wobec 11,61 mln ton w roku poprzednim.

 

Popyt na ziemniaki z ubiegłorocznych zbiorów jest nieznaczny, a średnie ceny „młodych” ziemniaków w pierwszym tygodniu lipca wynosiły w Niemczech 475 euro/t. Ceny bulw z zeszłorocznych zbiorów z przeznaczeniem do przetwórstwa zwiększyły się w obrębie ostatniego miesiąca prawie 2-krotnie i w końcu czerwca wynosiły: 70-80 euro/t z przeznaczeniem na frytki, 75-90 euro/t na chipsy, a za ziemniaki paszowe, w zależności od regionu, uzyskiwano 20-45 euro/t.

 

Na nieco większym poziomie niż w Niemczech kształtowały się ceny ziemniaków do przetwórstwa w Holandii i w Belgii, tym samym osiągając 100 euro/t. Ceny ziemniaków z ubiegłorocznych zbiorów z przeznaczeniem na wywóz w końcu czerwca wzrosły do 150 euro/t.

 

W Grecji, która w ostatnim okresie boryka się z poważnymi problemami finansowymi, produkcja ziemniaków w 2014 r. wyniosła 642,2 tys. ton, co dało temu krajowi szesnastą pozycję pośród unijnych producentów tego warzywa. W Grecji, podobnie jak w innych krajach Europy Południowej i Środkowo-Wschodniej, powierzchnia uprawy maleje, której nie rekompensują większe plony. Zeszłoroczne zbiory były o 25% niższe w odniesieniu do okresu sprzed 7-8 lat.

 

Jak zaznacza Wiesław Dzwonkowski, spadek produkcji przekłada się na wzrost importu, który w ostatnich dwunastu miesiącach wyniósł 134,4 tys. ton i był o 42% wyższy niż w poprzednim analogicznym okresie. Eksport zmniejszył się o 15% do 16,4 tys. ton. Głównymi dostawcami ziemniaków na grecki rynek jest Egipt - 34,5% udziału, Francja - 22,5% i Cypr - 18,4%. Z kolei największym odbiorcą wysyłanych przez Grecję ziemniaków jest Polska z 34% udziałem.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!