Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Duże obawy o tegoroczne zbiory ziemniaków

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Bardzo wysoka temperatura i brak opadów w Europie Zachodniej bardzo niekorzystnie wpływają na...

Bardzo wysoka temperatura i brak opadów w Europie Zachodniej bardzo niekorzystnie wpływają na plony i zbiory ziemniaków wczesnych, budzą też obawy co do wysokości zbiorów ziemniaków odmian późnych - poinformował Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny ziemniaków

Odzwierciedleniem tych obaw jest wzrost cen ziemniaków, jak też i ich znacząca zwyżka w notowaniach terminowych na kwiecień i czerwiec 2015 r., odpowiednio do 250 i 270 euro/t. Jest to poziom większy przynajmniej 2-krotnie od cen aktualnych oraz 3-4 krotnie w odniesieniu do cen sprzed 1-2 miesięcy.

Zbiory ziemniaków

W Niemczech prognozuje się zmniejszenie obszaru uprawy ziemniaków, w odniesieniu do 2014 r. o 3,4% do 236,4 tys. ha. Plony są szacowane na 456 dt/ha w stosunku do rekordowych 474 dt/ ha w roku minionym i 398 dt/ ha w bardzo niekorzystnym 2013 r. Zbiory mają wynieść 10,78 mln ton wobec 11,61 mln ton w roku poprzednim.

 

Popyt na ziemniaki z ubiegłorocznych zbiorów jest nieznaczny, a średnie ceny „młodych” ziemniaków w pierwszym tygodniu lipca wynosiły w Niemczech 475 euro/t. Ceny bulw z zeszłorocznych zbiorów z przeznaczeniem do przetwórstwa zwiększyły się w obrębie ostatniego miesiąca prawie 2-krotnie i w końcu czerwca wynosiły: 70-80 euro/t z przeznaczeniem na frytki, 75-90 euro/t na chipsy, a za ziemniaki paszowe, w zależności od regionu, uzyskiwano 20-45 euro/t.

 

Na nieco większym poziomie niż w Niemczech kształtowały się ceny ziemniaków do przetwórstwa w Holandii i w Belgii, tym samym osiągając 100 euro/t. Ceny ziemniaków z ubiegłorocznych zbiorów z przeznaczeniem na wywóz w końcu czerwca wzrosły do 150 euro/t.

 

W Grecji, która w ostatnim okresie boryka się z poważnymi problemami finansowymi, produkcja ziemniaków w 2014 r. wyniosła 642,2 tys. ton, co dało temu krajowi szesnastą pozycję pośród unijnych producentów tego warzywa. W Grecji, podobnie jak w innych krajach Europy Południowej i Środkowo-Wschodniej, powierzchnia uprawy maleje, której nie rekompensują większe plony. Zeszłoroczne zbiory były o 25% niższe w odniesieniu do okresu sprzed 7-8 lat.

 

Jak zaznacza Wiesław Dzwonkowski, spadek produkcji przekłada się na wzrost importu, który w ostatnich dwunastu miesiącach wyniósł 134,4 tys. ton i był o 42% wyższy niż w poprzednim analogicznym okresie. Eksport zmniejszył się o 15% do 16,4 tys. ton. Głównymi dostawcami ziemniaków na grecki rynek jest Egipt - 34,5% udziału, Francja - 22,5% i Cypr - 18,4%. Z kolei największym odbiorcą wysyłanych przez Grecję ziemniaków jest Polska z 34% udziałem.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt
 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt

  Zarząd KRIR, oczekuje wycofania z przedłożonych projektów zapisów dotyczących zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer, uboju zwierząt gospodarskich bez uprzedniego oraz...
 • Produkty mleczne, owoce i warzywa w szkole
 • Produkty mleczne, owoce i warzywa w szkole

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Bezpieczna pomoc przy zbiorach
 • Bezpieczna pomoc przy zbiorach

  18 maja br. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP 8 maja br. i opublikowana w...
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

  W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl