| Autor: redakcja1

Ogórki pod kontrolą IJHARS

Znaczący import ogórków wzbudza wątpliwości co do znakowania, inspektorzy IJHARS kontrolują jakość ogórków sprowadzanych z Rosji.

Ogórki pod kontrolą IJHARS
W oczekiwaniu na pojawienie się na rynku pierwszych krajowych ogórków, pomidorów i innych nowalijek, inspektorzy IJHARS uważnie przyglądają się warzywom i owocom importowanym na nasz rynek. To okres, kiedy istnieje pokusa, żeby sprzedawać jako pochodzące z Polski świeże warzywa pochodzące z innych krajów, w tym z krajów trzecich.

IJHARS dbając o interesy konsumenta obserwuje szczególnie uważnie skalę importu świeżych owoców i warzyw na początku każdego roku, a w razie potrzeby przeprowadza wyrywkowe kontrole w obrocie.

Aktualnie szczególną uwagę zwracają ogórki pochodzące z Rosji, ponieważ na początku 2025 r. ich import był znacząco wyższy w odniesieniu do analogicznego okresu w roku poprzednim.

Doraźne kontrole jakości handlowej ogórków

W okresie od stycznia do połowy marca 2025 r. skontrolowano ogółem 125 partii ogórków świeżych importowanych z Rosji o łącznej masie ponad 2 tysięcy ton. Partie ogórków świeżych poddane były kontroli granicznej, która wykazała, że wszystkie partie ogórków importowanych z Rosji, w tym okresie, spełniały wymagania określone prawem, zwłaszcza rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 543/2011 z dnia 7 czerwca 2011 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz sektora przetworzonych owoców i warzyw, a tym samym zostały wprowadzone do obrotu na rynku Unii Europejskiej.

W marcu IJHARS przeprowadziła wyrywkową kontrolę jakości handlowej ogórków świeżych w podmiotach na terenie trzech województw. Kontrola potwierdziła właściwe oznakowanie państwem pochodzenia u większości z kontrolowanych podmiotów.

Ustalenie nieprawidłowości i zastosowane sankcje

W toku kontroli zidentyfikowano podmiot, którego praktyki wzbudziły zastrzeżenia inspektorów. Stwierdzono nieprawidłowości w zakresie wskazywania państwa pochodzenia, w tym brak wskazywania państwa pochodzenia w dokumentach towarzyszących sprzedaży lub wskazywanie innego państwa pochodzenia niż wynikający z dokumentów zakupu. Stwierdzono również, że podmiot dokonywał sprzedaży hurtowych ilości ogórków „na paragon” bez przekazania kupującemu informacji o państwie pochodzenia. Tego rodzaju praktyka jest nieuczciwa i niezgodna z prawem, ponieważ zataja informacje o pochodzeniu sprzedawanych produktów i uniemożliwia ustalenia ich odbiorców co może sprzyjać procederowi fałszowania informacji o kraju pochodzenia. W związku z ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wobec podmiotu zastosowane zostaną sankcje przewidziane prawem.

Informacja dla konsumenta

Zgodnie z prawem w przypadku świeżych owoców i warzyw konsument musi być informowany o państwie pochodzenia!

Na etapie sprzedaży detalicznej szczegółowe informacje wymagane prawem muszą być czytelne i dobrze widoczne.

Produkty mogą być wystawione na sprzedaż, pod warunkiem że handlowiec umieści w widocznym miejscu w pobliżu produktu czytelne, szczegółowe informacje. Informacje te nie mogą wprowadzać konsumenta w błąd i powinny zawierać następujące dane.

W przypadku owoców i warzyw objętych ogólną normą handlową, np. ogórków:
  • nazwę i adres pakującego lub wysyłającego,
  • państwo pochodzenia.
W przypadku owoców i warzyw objętych szczegółowymi normami handlowymi, np. pomidorów, jabłek czy sałaty, dodatkowo:
  • nazwę produktu jeśli produkt nie jest widoczny z zewnątrz,
  • klasę jakości,
  • nazwę odmiany,
  • wielkości lub, w przypadku owoców pakowanych w rzędach i warstwach, liczby sztuk.


Tagi:
źródło: