| Autor: redakcja1

Duży spadek eksportu ziemniaków z Polski

W okresie od stycznia do końca czerwca 2015 roku Polska wyeksportowała w sumie 9,3 tys. ton ziemniaków w stosunku do 28,6 tys. ton w porównywalnym okresie rok wcześniej i ponad 34 tys. ton dwa lata temu – podaje FAMMU/FAPA.

Duży spadek eksportu ziemniaków z Polski

Eksport ziemniaków z Polski

Całkowita wartość wywiezionych warzyw to 1,3 mln EUR w odniesieniu do 6,1 mln EUR rok wcześniej. Zdaniem analityków, niższa sprzedaż za granicę to wynik nie najlepszych ubiegłorocznych zbiorów tych warzyw w Polsce oraz mniejsze zapotrzebowanie ze strony państw wschodnich.

 

Najwięcej ziemniaków trafiło do Mołdawii – 5,3 tys. ton oraz 1 tys. ton do Rumunii. Największe straty w dostawach zaobserwowano wobec Ukrainy, która jeszcze przed rokiem zakupiła prawie 9 tys. ton, a aktualnie jedynie 300 kg.

Import ziemniaków do Polski

W odniesieniu do importu ziemniaków do Polski, w pierwszym półroczu był one także zdecydowanie niższy i wyniósł 107,1 tys. ton w stosunku do 181,7 tys. ton w 2014 roku. Sprowadzone ziemniaki warte były 22,4 mln EUR wobec 43,3 mln EUR rok temu. Aż 98% dostaw to warzywa unijne, przy czym nastąpiła mocna redukcja dostaw z zeszłorocznych 179,3 tys. ton do aktualnych 105 tys. ton.

 

Najwięcej ziemniaków pochodziło z Niemiec – ponad 39 tys. to oraz z Francji – 15,1 tys. ton i Holandii – 14,3 tys. ton. Poza unijnym produktem 1,2 tys. ton to zakupione warzywa z Maroka. Najwięcej ziemniaków przywieziono w maju i czerwcu, co daje łącznie 67 tys. ton.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!