| Autor: redakcja1

Posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Ziemniaka

W drugiej połowie stycznia 2017 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Ziemniaka w kadencji 2017-2020.

Posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Ziemniaka
Posiedzenie Komisji poprzedzone zostało spotkaniem członków Komisji z przedstawicielami hodowców i użytkowników odmian ziemniaka, na którym mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian ziemniaka, będących przedmiotem opiniowania przez Komisję. Na spotkaniu przedstawiono również najistotniejsze zmiany w zakresie rejestracji odmian oraz oceny tożsamości i czystości odmianowej, wprowadzone ustawą z dnia 16 grudnia 2016 roku o zmianie ustawy o nasiennictwie oraz ustawy o ochronie roślin.
 
Komisja m.in. pozytywnie zaopiniowała wpisanie do Krajowego rejestru dwóch odmian ziemniaka. Po posiedzeniu Komisji ds. Rejestracji Odmian Ziemniaka, dyrektor COBORU wydał stosowne postanowienia o zamiarze wpisania do Krajowego rejestru odmian:
  • Bojar (d. ZAH 22414) - odmiana jadalna średniowczesna, typ konsumpcyjny ogólnoużytkowy do ogólnoużytkowego lekko mączystego; zgłaszający: HZ Zamarte, Grupa IHAR sp. z o.o.
  • Stokrotka (d. STB 23014) - odmiana jadalna wczesna, typ konsumpcyjny ogólnoużytkowy do ogólnoużytkowego lekko mączystego; zgłaszający: Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka sp. z o.o. z siedzibą w Strzekęcinie
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!