| Autor: redakcja1

Stan plantacji upraw ziemniaków

Sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór rozpoczęto lokalnie pod koniec marca i na początku kwietnia, natomiast większość plantacji zostało zasadzonych w trzeciej dekadzie kwietnia i w pierwszej dekadzie maja.

Stan plantacji upraw ziemniaków
Druga połowa kwietnia oraz pierwsza dekada maja były mokre i na ogół chłodne, co powodowało, że wschody ziemniaków przebiegały wolno i były nierównomierne. Poprawa warunków pogodowych od połowy maja, a przede wszystkim w czerwcu, spowodowała, że ziemniaki na plantacjach przyspieszyły wzrost. Pod koniec czerwca obserwowano już kwitnienie plantacji.
 
Zdaniem GUS, przebieg pogody w lipcu sprzyja wzrostowi roślin ziemniaka i gromadzeniu plonu. Stan plantacji jest jednak zróżnicowany regionalnie. Szacuje się, że w bieżącym roku powierzchnia uprawy ziemniaków zwiększy się w porównaniu do roku ubiegłego i wyniesie ponad 0,3 mln ha. Odmiany późniejsze nie skumulowały jeszcze plonu i jego wysokość będzie ostatecznie zależała od warunków atmosferycznych w dalszym okresie wegetacji. Z uwagi na wzrost powierzchni uprawy ziemniaków ocenia się, że zbiory ziemniaków w bieżącym roku będą wyższe od ubiegłorocznych.


Tagi:
źródło: