| Autor: redakcja1

Sytuacja cenowa na rynku warzyw w Polsce (kwiecień 2014)

W kwietniu 2014 r., w porównaniu z marcem zeszłego roku, w skupie na rynek produktów świeżych o 3 % niższe były ceny skupu pieczarek, a wyższe kapusty białej - o 25%, cebuli - o 10% i marchwi - o 19%. Ceny skupu buraków ćwikłowych były stabilne - poinformowali Paweł Kraciński i Tomasz Smoleński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Sytuacja cenowa na rynku warzyw w Polsce (kwiecień 2014)
W zakładach przetwórczych zwiększyły się ceny skupu cebuli obieranej o 16%, a ceny skupu buraków były stabilne. W firmach skupujących warzywa na eksport ceny większości gatunków warzyw również wzrosły.
 
Do warzyw, których ceny podrożały, należały: kapusta biała o 39%, kapusta czerwona o 11%, kapusta pekińska o 16%, marchew o 4%, pietruszka o 12%, buraki ćwikłowe o 10%, selery o 13%, pory o 1%, a tylko cena cebuli pozostała niezmienna. W handlu hurtowym zwiększyły się ceny cebuli o 14%, kapusty białej o 17%, marchwi o 7%, a o 5% zmalały ceny buraków ćwikłowych.
 
Z danych zebranych przez Kracińskiego i Smoleńskiego wynika, że w odniesieniu do kwietnia zeszłego roku, podrożała większość gatunków warzyw, na rynku krajowym, w eksporcie i w przetwórstwie przy czym najbardziej: cebula w zależności od kierunku zagospodarowania o 58-78 % i kapusta biała o 58-74 %. Ceny buraków kierowanych do przetwórstwa były wyższe o 60 %, a cena tych na eksport pozostała stabilna.
 
W spółdzielniach ogrodniczych zmalały ceny marchwi o 36%, a w skupie przeznaczonym na eksport: pomidorów spod osłon o 28%, kapusty pekińskiej o 12%, marchwi o 30%, selerów o 22%, porów o 34% i pietruszki o 2%. Na rynkach hurtowych podrożała większość gatunków warzyw, w tym najbardziej: kapusta biała o 71 %, cebula o 49% i buraki ćwikłowe o 28 %. Odnotowano jedynie 25 % spadek cen hurtowych marchwi.
 
W marcu 2014r., w odniesieniu do lutego bieżącego roku, stwierdzono zniżkę cen detalicznych: kalafiorów o 7 %, kapusty białej o 5%, pieczarek o 2% i papryki o 1%. Wyższe z kolei ceny detaliczne dotyczyły porów - o 11%, marchwi - o 2 %, selerów i pomidorów - po 1 %. Bez zmian za to były ceny detaliczne cebuli i buraków. W cenach detalicznych przetworów warzywnych nie odnotowano istotnych wahań.
 
W Rynku Rolnym podano także, że w relacji do cen detalicznych z marca 2013 r. największe wzrosty cen dotyczyły: kapusty białej - o 40%, cebuli - o 46%, buraków ćwikłowych - o 36%, marchwi - o 28 % i selerów - o 14%. Tańsze za to o 17 % były jedynie pory. Wśród przetworów warzywnych zmiany ich cen przetworów nie przekraczały 5%.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!