| Autor: redakcja1

Uprawom ziemniaka zagraża zaraza ziemniaka

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o sposobie walki z zarazą ziemniaka oraz terminie jej zwalczania należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się patogenu.

Uprawom ziemniaka zagraża zaraza ziemniaka
Zaraza ziemniaka

W celu zabezpieczenia roślin przed zarazą ziemniaka, a więc jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby, należy przeprowadzić zabieg ochronny się przy użyciu środków ochrony roślin. Opryski rozpoczyna się gdy warunki meteorologiczne umożliwiają infekcję roślin ziemniaka, tj. wilgotność powietrza zbliżona do 100%, a temperatura powietrza w przebiegu dobowym waha się od 8 do 18 st.C.

Pierwszy zabieg przeprowadza się profilaktycznie fungicydem o działaniu układowym lub wgłębnym, a następne zabiegi wykonuje się w zależności od przebiegu warunków pogodowych i podatności odmiany na chorobę, odpowiednio dobierając fungicydy.

Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez tego szkodnika w tym roku znajdują się w województwie zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, dolnośląskim, małopolskim, a także w podkarpackim.


Tagi:
źródło: