| Autor: redakcja1

Warunki pogodowe uprawy warzyw gruntowych

W tym sezonie siewy warzyw do gruntu w niektórych rejonach rozpoczęły się na ogół w terminie nieco późniejszym w odniesieniu do roku poprzedniego, ze względu na niskie temperatury oraz nadmierne przesuszenie wierzchniej warstwy gleby, a wschody były utrudnione i nierównomierne.

Warunki pogodowe uprawy warzyw gruntowych
Deficyt wody w glebie po zimie nie sprzyjał początkowej wegetacji większości gatunków warzyw gruntowych. Brak opadów deszczu w kwietniu oraz w maju pogłębiły ten stan, powodując na wielu plantacjach zahamowanie kiełkowania warzyw i konieczność dokonania powtórnych siewów.
 
Warunki wilgotnościowe poprawiły się dopiero w maju bieżącego roku, ale panujące wtedy chłody ograniczały wzrost roślin. Bardzo chłodny maj nie sprzyjał wegetacji roślin pomidorów, a dodatkowo przymrozki występujące lokalnie w rejonach intensywnej uprawy tego gatunku spowodowały konieczność ponownych nasadzeń. W czerwcu opady przyczyniły się do przyrostu masy biologicznej warzyw szczególnie kapustnych, a wegetację tych warzyw poprawiły jeszcze dalsze opady deszczu jakie wystąpiły w pierwszej dekadzie lipca.
 
W związku z tym, przewiduje się większe plony przede wszystkim późnych odmian warzyw, których jednak ostateczne plony będą zależne od dalszego przebiegu warunków pogodowych w kolejnych miesiącach. Na obecnym etapie całkowitą produkcję warzyw gruntowych, tj. wczesnych i późnych ocenia się na 4,1 mln t, a więc na poziomie o 6% wyższym w stosunku do roku ubiegłego, jednak o ostatecznej wysokości zbiorów zadecydują warunki dalszej wegetacji. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, szacuje się wzrost produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych w odniesieniu do poprzedniego sezonu z wyjątkiem produkcji pomidorów gruntowych. Częste opady deszczu w następnych miesiącach i zmienna pogoda sprzyjały wzrostowi roślin, jednak notowało się słabsze kwitnienie i wiązanie owoców, poza tym na plantacjach obserwuje się brązowienie, żółkniecie i usychanie dolnych liści.
 
Tegoroczne zbiory kapusty ocenia się na 0,9 mln t, a kalafiorów na nieco 200 tys. t. Produkcję cebuli szacuje się na poziomie 580 tys. t. Zbiory marchwi przewiduje się na ponad 700 tys. t, buraków na 290 tys. ton, pomidorów na 240 tys. t, a ogórków na 220 tys. ton. Łączną produkcję pozostałych gatunków warzyw ocenia się na 900 tys. ton. Ostateczna wysokość zbiorów będzie uzależniona jednak od dalszego przebiegu warunków pogodowych oraz występowania chorób i szkodników.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!