| Autor: redakcja1

Zaraza ziemniaka i alternarioza zagrożeniem dla upraw ziemniaków

Występowanie na polu patogenów ziemniaka wpływa znacząco na ilość i jakość plonu bulw oraz jego przydatność dla przetwórstwa - wskazuje Ewa Mazur z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Zaraza ziemniaka i alternarioza zagrożeniem dla upraw ziemniaków

Zaraza ziemniaczana

Chorobą bardzo groźną i mogącą pojawić się w formie epidemii jest zaraza ziemniaczana (Phytophthora infestans). Objawy choroby występują na liściach, łodygach i bulwach ziemniaka. Straty plonu na niechronionych plantacjach mogą sięgać 20-50% plonu. Zaraza ziemniaczana pojawia się zazwyczaj w drugiej połowie czerwca i na początku lipca.

Jej występowaniu sprzyja wilgotna i chłodna pogoda, tj. przedłużające się deszcze, rosy i mgły. Jeśli taka aura utrzymuje się przez kilka dni to może się pojawić porażenie roślin zarodnikami pływkowymi patogenu. W temperaturze powyżej 18 stopni z zarodników wyrastają strzępki grzybni, które dokonują infekcji przez przetchlinki i zranienia tkanek. Dalszy rozwój choroby przebiega przy temp. powyżej niż 20 stopni i przy zwiększonej wilgotności powietrza. W takich warunkach do zniszczenia plantacji może dojść w obrębie tygodnia lub nawet kilku dni.

Zniszczenie powierzchni asymilacyjnej spowoduje sporą utratę plonu. Zarodniki mogą się rozprzestrzeniać na duże odległości z wiatrem i deszczem, czyli nawet do kilkudziesięciu kilometrów. Największym źródłem zakażenia są porażone bulwy pozostałe po sortowaniu wiosennym, niechronione uprawy wczesnych odmian lub samosiewy wyrosłe w uprawach następnych.

Pierwsze objawy choroby stwierdza się na dolnych, najniżej położonych liściach pod postacią nieregularnych jasnozielonych plamek, które następnie powiększają się i  stają się brunatne. Na brzegach plam, na dolnej stronie liści widoczny jest delikatny, biały nalot patogena. Aby upewnić się, że to zaraza ziemniaczana można porażony w niewielkim stopniu liść włożyć do słoika lub torebki z wilgotną watą. Po 24 godzinach na dolnej stronie liścia na obrzeżu plamy pojawi się biały nalot grzybni.

Objawy zarazy ziemniaczanej występują również na łodygach roślin. Choroba rozpoczyna się najpierw na wierzchołkach pędów, ogonkach liściowych lub różnych częściach łodyg. Pokazuje się w postaci tłustawej brązowej plamy, która potem się robi ciemnobrunatna i zwiększa się wzdłuż łodygi. Silnie porażone rośliny mogą się nawet przełamać w miejscu porażenia. Przy dużym nasileniu objawów na polu zostają kikuty pędów pokryte białym nalotem grzyba.Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: