| Autor: redakcja1

Zaraza ziemniaka i alternarioza zagrożeniem dla upraw ziemniaków

Występowanie na polu patogenów ziemniaka wpływa znacząco na ilość i jakość plonu bulw oraz jego przydatność dla przetwórstwa - wskazuje Ewa Mazur z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Zaraza ziemniaka i alternarioza zagrożeniem dla upraw ziemniaków

Alternarioza

W ostatnich latach coraz groźniejsza dla roślin staje alternarioza, tj. sucha i brunatna plamistość liści ziemniaka. Wywołują ja grzyby z rodzaju Alternaria alternata i Alternaria solani. Objawy na liściach występują w postaci owalnych lub kanciastych, ciemnobrunatnych  przebarwień o koncentrycznym układzie tarczy strzelniczej. Na porażonych starszych liściach można zauważyć wiele małych brunatnych plam. Występowaniu choroby sprzyja częsty niedobór wody i występujące susze oraz uprawa odmian wrażliwych na porażenie przez grzyby powodujące alternariozę. Sprzyja jej także niedobór mikro i makroelementów w roślinach i ich ogólne osłabienie. Źródłem zakażenia są resztki pożniwne, sadzeniaki i sąsiedztwo chorych roślin. Alternarioza rozwija się już w temperaturze powyżej 18 stopni, ale optymalna dla niej jest 24–28 stopni Celsjusza.

Ze względu na niebezpieczeństwo utraty plonów konieczne jest używanie różnych metod integrowanej ochrony. Na wielkość porażenia mają wpływ decyzje podejmowane na każdym etapie produkcji ziemniaków takie jak:
• wybór pola, techniki uprawy, nawożenie dostosowane do potrzeb roślin, zwalczanie chwastów, wybór odpornych odmian,  odpowiednie zmianowanie
• stosowanie kwalifikowanych sadzeniaków, podkiełkowywanie bulw, zaprawianie bulw, wybór optymalnego terminu sadzenia
• usuwanie źródeł infekcji, optymalne nawadnianie i stosowanie ochrony chemicznej
• desykacja, zbiór dojrzałych bulw, unikanie uszkodzeń mechanicznych, optymalne warunki przechowywania.

Jak wskazuje Ewa Mazur z MODR, zabiegi agrotechniczne i hodowlane są bardzo ważne, ale w momencie rozpoznania zagrożenia konieczne jest zastosowanie ochrony chemicznej. Ważnym czynnikiem skuteczności zwalczania zarazy ziemniaczanej  jest termin rozpoczęcia tej ochrony i kolejność zabiegów. Najczęściej pierwszy zabieg wykonuje się w momencie zwierania międzyrzędzi lub w chwili pojawienia się pierwszych objawów choroby. W odniesieniu do alternariozy ochronę należy zacząć w momencie pojawienia się pierwszych objawów choroby. Należy też odpowiednio dobrać fungicydy do fazy rozwojowej rośliny i cyklu rozwoju grzyba. Bardzo ważne jest używanie różnych substancji czynnych żeby ograniczyć uodparnianie się organizmów chorobotwórczych na środki ochrony roślin. Zabieg ochronny należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami podanymi na etykiecie preparatu zarejestrowanego do zwalczania chorób ziemniaków.


Tagi:
źródło: