| Autor: redakcja1

Obszar upraw ziemniaków wzrósł o 30 tys. ha. Pomogły dopłaty

Według szacunków IHAR-PIB i IERiGŻ PIB, zbiory ziemniaków w Polsce w 2015 r. wyniosły 6,7 mln ton i były o blisko 1 mln ton niższe niż w 2014 r. - poinformował Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Obszar upraw ziemniaków wzrósł o 30 tys. ha. Pomogły dopłaty

Największym powodem mniejszych zbiorów były niskie plony wywołane długotrwałą suszą oraz upałami w okresie wegetacji. Uwzględniając dodatkowo areał uprawy ziemniaków w ogrodach przydomowych oceniany na 8 tys. ha, całkowity obszar wyniósł prawdopodobnie 308 tys. ha, czyli był o 30 tys. ha większy niż w roku poprzednim.
 
Według Wiesława Dzwonkowskiego, wzrost powierzchni uprawy prawdopodobnie wynikał z wprowadzenia do PROW dopłat obszarowych w prognozowanej wysokości 400 Euro do 1 ha uprawy ziemniaków skrobiowych kontraktowanych przez zakłady krochmalnicze, a także, chociaż w mniejszym stopniu, wprowadzeniem w PROW 2015-2020 systemu premii motywacyjnych w formie dopłat obszarowych dla gospodarstw z tytułu dywersyfikacji zasiewów roślin rolniczych. Poza tym zwiększone zainteresowanie uprawą ziemniaków mogła spowodować również mniejsza rentowność produkcji zbóż czy rzepaku.

Dużo niższe plonowanie ziemniaków

Plony ziemniaków w 2015 r. oceniane są na 217 dt/ha względem 278 dt/ha w 2014 r. i 210 dt/ha w 2013 r. Zebrane w 2015 r. ziemniaki są nie najlepszej jakości, z dużym udziałem drobnych bulw o średnicy mniejszej niż 35 mm. Udział plonu handlowego szacowany jest na 50-70% w odniesieniu do średnio 70-80%.
 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!