| Autor: redakcja1

Zbiory ziemniaków w UE w 2015 r.

Jak wynika z prognoz NEPG z początku października br. zbiory ziemniaków w UE-5, tj. Niemcy, Francja, Belgia, Holandia i Wielka Brytania, mają wynieść 24,8 mln t, a więc to o 13% mniej niż rok temu – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Zbiory ziemniaków w UE w 2015 r.

Jest to podobny poziom do tego spodziewanego jeszcze w lipcu. Największą zniżkę, spośród krajów NEPG obserwuje się w Belgii oraz Niemczech – odpowiednio o 17,3 i 16,7% w skali roku. Podaż ziemniaków będzie dużo mniejsza niż przed rokiem w całej Unii Europejskiej.

Zbiory ziemniaków

Według prognoz Komisji Europejskiej plony ziemniaków przeciętnie w UE-28 prawdopodobnie będą o 9% niższe niż przed rokiem. Oceny GUS mówią, że krajowa produkcja będzie aż o 19% mniejsza niż przed rokiem i wyniesie 6,2 mln t. Będzie to po Niemczech, drugi wolumenowo spadek zbiorów w Unii Europejskiej. Niższa podaż ziemniaków przekłada się na zwyżkę cen tych warzyw w całej Wspólnocie.

Ceny ziemniaków

W Polsce ceny skupu ziemniaków przeciętnie we wrześniu br. były o 44% większe niż przed rokiem (dane monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa) i uzyskały 0,52 zł/kg. Zdaniem Potato Council, w Wielkiej Brytanii ceny ziemniaków w porównywalnym czasie zwiększyły się o 20%.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!