| Autor: redakcja1

Zróżnicowany stan siewów warzyw gruntowych

Stan zaawansowania siewów warzyw gruntowych w obecnym sezonie jest bardzo zróżnicowany w poszczególnych rejonach kraju.

Zróżnicowany stan siewów warzyw gruntowych
Na przeważającym obszarze, do siewu warzyw gruntowych przystąpiono w III dekadzie marca, a ich zaawansowanie w tym okresie było na podobnym poziomie do zeszłorocznego. Część rolników opóźniła siewy oraz wysadzanie rozsad warzyw z uwagi na występujące pod koniec marca spore spadki temperatury oraz nadmierne przesuszenie gleby.
 
W zależności od rejonu kraju oraz rodzaju i uwilgotnienia gleb, zaobserwowano zróżnicowane warunki dla wschodów roślin warzywniczych, na ogół jednak warunki te były niekorzystne. W celu przyspieszenia wschodów i zatrzymania wilgoci w glebie na wielu plantacjach, zastosowano przykrycie agrowłókniną. Spory wzrost temperatury, występujący w drugiej połowie kwietnia, sprzyjał wschodom i wegetacji warzyw gruntowych, jednak postępująca susza ogranicza rozwój roślin.
 
Przebieg warunków pogodowych, a w szczególności opady będą miały decydujący wpływ na dalszą wegetację upraw rolnych i ogrodniczych.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!