| Autor: redakcja1

03.07.2012 Zboża - szaleństwa cenowego ciąg dalszy

Notowania zbóż na CBoT rosną w szalonym tempie wspierane raportami USDA o coraz to gorszym stanie upraw kukurydzy i pszenicy jarej oraz korektami prognoz cen robionymi przez analityków (np.GP Morgan-wczorajszy raport ewgt z godziny 16). Wydaje się, że wzrost areału zasiewów zbóż w USA może nie zrekompensować strat wynikających z gorszego plonowania.

03.07.2012 Zboża - szaleństwa cenowego ciąg dalszy
W poniedziałek już po zakończeniu handlu Amerykański Departament Rolnictwa opublikował najnowszy raport o stanie upraw.
 
Kukurydza - USDA informuje, że 48% (56% przed tygodniem i 69% rok temu) upraw kukurydzy ocenianych jest jako dobre i bardzo dobre (w dół 8% od ostatniego tygodnia i w dół o 21% r/r).
 
Pszenica jara - kondycja pszenicy jarej spadła o 6% do 71% w przedziale dobry do doskonałego w porównaniu do 77% w zeszłym tygodniu i 70% w zeszłym roku.

Jeszcze przed tymi danymi notowania najbliższych kontraktów wzrosły wczoraj na CBoT w zakresie 3%-kukurydza i 2,1%-pszenica. Na giełdzie Matif mocno zyskiwała pszenica, kontrakt listopadowy wzbił się o 5,25 euro/t (+2,3%) do 232 euro/t. Blisko 1% (2 euro/t) umocniła się kukurydza (wykonanie w sierpniu).

 
Gorsze od ubiegłorocznych prognozy dla rynku pszenicy (globalnie i także w UE) powodują, że aktualne ceny giełdowe są o ponad 15% wyższe licząc r/r. Natomiast ciągle jeszcze dobre prognozy dla globalnego rynku zbóż paszowych (szczególnie w UE) mają swoje odzwierciedlenie w cenach giełdowych kukurydzy. Na Matif aktualne ceny kukurydzy są blisko 10% niższe niż przed rokiem natomiast na CBoT notowania kukurydzy (po ostatnich silnych wzrostach) zbliżyły się do poziomu sprzed roku.
 
Przypomnienie:

 
Ubiegłotygodniowe zmiany notowań (kontrakt najbliższy, pszenica Matif- kontrakt na listopad):

Kukurydza Matif: +1,9%
Pszenica Matif : +4,7%

Kukurydza CBoT: +13,8%
Pszenica CBoT: +9,8%

 
Notowania z poniedziałku (02-07-2012):
 
Giełda CBOT w Chicago

Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę podczas poniedziałkowej sesji podrożał o 2,97%. Na koniec dnia tona tego towaru została wyceniona na ok. 272,6 dolarów.

Pszenica. Pszenica z tym samym terminem dostawy zamknęła poniedziałek  o 2,1% wyższą niż poprzedniego dnia i kosztowała 277,4 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Po czterech sesjach, na których kontrakt sierpniowy zamykał się tą samą ceną, wczoraj omawiany kontrakt zyskał 2 euro/t (+0,9%) i kosztował na zamknięciu 219 euro/t.
 
Pszenica. Podczas poniedziałkowej sesji kontrakt z dostawą w listopadzie podrożał o 2,3% i zamknął dzień na poziomie 232 euro/t.
 
Notowania złotego z godziny 10:35 (wtorek – 3.07.2012):
 
EUR/PLN = 4,215 w porównaniu do 4,22 w poniedziałek rano;
USD/PLN = 3,35 w porównaniu do 3,34 w poniedziałek rano;
CHF/PLN = 3,51 w porównaniu do 3,52 w poniedziałek rano.
 
Raport przygotował Andrzej Bąk - WGT S.A.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!