| Autor: redakcja1

14.05.2012 Zboża - kolejny tydzień spadków na giełdach

Miniony tydzień był drugim z kolei spadkowym tygodniem na giełdowym rynku towarowym oraz rynkach akcji. Powróciły niepokoje w Europie dotyczące strefy euro, komplikuje się sytuacja w Grecji, Hiszpanii a także polityczna w Niemczech, to wszystko wpływa na systematyczny spadek kursu eur/usd (umacnianie się dolara). Silniejszy dolar jest dodatkowym czynnikiem stymulującym spadki notowań surowców.

14.05.2012 Zboża - kolejny tydzień spadków na giełdach
Świetne prognozy dla rynku zbóż płyną zza oceanu. W USA zapowiadane są rekordowe zbiory pszenicy i kukurydzy. Wprawdzie w skali globalnej produkcja pszenicy spadnie r/r to jednak zapowiadają się nadzwyczaj wysokie prognozy zbiorów zbóż paszowych zwłaszcza kukurydzy. Nie powinny więc dziwić spadki notowań kontraktów terminowych na zboża, jakie obserwowaliśmy także w ubiegłym tygodniu.

 
Tygodniowe zmiany notowań (kontrakt najbliższy):
 
Kukurydza Matif: -1,1%
Pszenica Matif : 0,3%
 
Kukurydza CBoT: -8,2%
Pszenica CBoT: -1,8%
 
Notowania z piątku (11-05-2012)

 
Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Kontrakt majowy na kukurydzę stracił w piątek 2,8% (w czwartek -2,5%), wobec czego tona tego towaru została wyceniona na 239,4 dolarów.

Pszenica. Notowania majowego kontraktu na pszenicę zmniejszyły swoją wartość o 0,7%. Doprowadziło to cenę ziarna do poziomu 217,9 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Czerwcowy kontrakt na kukurydzę zakończył ostatnią w tygodniu sesję na poziomie o 0,1% (-0,25 euro) niższym od zamknięcia z dnia poprzedniego. Tona tego towaru kosztowała na koniec sesji 211 euro.
 
Pszenica. Od minionego piątku najbliższym kontraktem na pszenicę jest kontrakt sierpniowy. Cieszy się on jednak praktycznie zerowym zainteresowaniem, stąd też w komentarzach podawane będą notowania kontraktu listopadowego. Listopadowa pszenica zamknęła się w piątek ceną 196,25 euro/t (ostatnie notowanie kontraktu majowego (wygasł) było na poziomie 215,75 euro/t).
 
Notowania złotego z godziny 9:40 (poniedziałek – 14.05.2012):
 
EUR/PLN = 4,29 w porównaniu do 4,245 w piątek rano;
USD/PLN = 3,29 w porównaniu do 3,28 w piątek rano;
CHF/PLN = 3,57 w porównaniu do 3,53 w piątek rano;
 
Raport przygotował Andrzej Bąk - WGT S.A.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!