| Autor: mikolaj

A. Bąk: Notowania amerykańskich zbóż i soi poruszają się po równi pochyłej

Kukurydzy notowana na Chicago Board of Trade (CBoT) spadła we wtorek do najniższego poziomu od prawie dwóch lat, a analogiczny kontrakt na amerykańską pszenicę (SRW) w ciągu dnia notowany był poniżej psychologicznego poziomu 4,0 usd/buszel – najniżej od września 2006 roku. Pomimo, to skala przecen amerykańskich kontraktów została we wtorek nieco ograniczona przez słabnącego dolara amerykańskiego, który stracił do euro 0,6% - relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT.

A. Bąk: Notowania amerykańskich zbóż i soi poruszają się po równi pochyłej

Notowania zbóż i soi w USA

Jeszcze większa presja spadkowa widoczna jest na rynku kompleksu sojowego, ponieważ w tym przypadku kapitał spekulacyjny posiada jeszcze dużą przewagę kupionych kontraktów (pozycja długa netto) z których teraz stara się wydostać (odsprzedać kontrakty). Soja (seria najbliższa) potaniała wczoraj 1,1%, po 3,5% przecenie w poniedziałek, zaliczając swoje blisko 4-miesięczne minima.

W poniedziałek, po sesji w Chicago, USDA opublikował bardzo optymistyczny raport na temat stanu i kondycji upraw, przybliżający farmerów amerykańskich do rekordowych zbiorów kukurydzy i soi. Dodatkowo prognozy pogody na sierpień, obejmujące główne tereny upraw, wprawdzie zapowiadają ponadprzeciętne upały, to jednak połączone z ponadprzeciętnymi opadami. Zapowiada się więc, że USDA mocno podniesie (nowy rekord) swoje prognozy tegorocznych zbiorów kukurydzy i soi w swoim sierpniowym raporcie. A to przełoży się na poprawę także światowego bilansu tych upraw. Przypominam, że korekt w górę dokonała już Międzynarodowa Rada Zbożowa w ostatnim raporcie.

FC Stone prognozuje zbiory kukurydzy na poziomie 15,146 mld buszli i zbiory soi na poziomie 4,054 mld buszli, czyli odpowiednio 384,7 mln ton i 110,3 mln ton. Oznacza to historyczny rekord dla obu upraw i dane dużo lepsze od lipcowej prognozy USDA.

Presja spadkowa dla całego rynku zbóż i oleistych płynie także ze spadkowego trendu panującego na ropie. We wtorek odmiana WTI spadła poniżej 40 USD za baryłkę – po raz pierwszy od 4 miesięcy.


Aktualne poziomy cen pszenicy i kukurydzy w Chicago znajdują się w pobliżu poziomów silnego wsparcia technicznego, a dodatkowo w przypadku pszenicy zaangażowanie inwestorów w „grę” na spadki jest od kilku tygodni rekordowe, czyniąc ten kontrakt podatnym na realizację zysków prowadzącą do wybicia w górę (potrzebny jest jednak jakiś pretekst).

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: