| Autor: mikolaj

A.Bąk: Spekulanci przestali grać na wzrosty. Duży potencjał do przecen

Drugi raz z rzędu, po czterech tygodniach zakupów, fundusze hedgingowe zmniejszyły swoją pozycję długą netto w towarach rolnych intensywnie sprzedając kontrakty.

A.Bąk: Spekulanci przestali grać na wzrosty. Duży potencjał do przecen

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT na podstawie danych CFTC (U.S. Commodity Futures Trading Commission), inwestorzy finansowi (Managed Money) w ostatnim raportowanym tygodniu (kończącym się 28-lipca) zmniejszyli swoją długą pozycję netto, aż o blisko 135 tys. kontraktów (tydzień wcześniej o tylko 3.183 kontrakty) do ok. 431 tys. kontraktów (futures i opcyjnych), w grupie obejmującej 13 głównych towarów rolnych.

Tydzień wcześniej spekulanci intensywnie kupowali kontrakty na zboża i soję, rozszerzając grę na wzrosty cen i ignorując poprawę perspektyw dla amerykańskich upraw. Było to olbrzymim zaskoczeniem dla wszystkich. W tym czasie farmerzy, sprzedawali kontrakty i korzystając ze sposobności, zabezpieczali przyszłe zbiory po dobrych cenach. Przewaga sprzedających była bardzo duża, stąd doszło do odwrócenia trendu na spadkowy.

W raportowanym przez CFTC tygodniu, także kapitał spekulacyjny uświadomił sobie, że maleją szanse na dalsze wzrosty, wraz z poprawą pogody w USA i trwającymi w szybkim tempie zbiorami pszenicy i zaczął zmniejszać swoją długą pozycję (sprzedawać kontrakty na zboża i soję). Co ciekawe, sprzedaż dotyczyła wszystkich wymienionych niżej kontraktów rolnych.


Nadal jednak inwestorzy finansowi posiadają olbrzymią liczbę kupionych kontraktów (długie pozycje) w towarach rolnych (wyjątek stanowi cukier). A to w opinii analityka e-WGT oznacza duży potencjał do przecen.


Notowania zbóż

Pozycja netto inwestorów spekulacyjnych na dzień 28-lipca 2015, (zmiana tygodniowa):

Chicago kukurydza: +242.801 (-36.864);
Chicago pszenica (SRW): +5.099 (-15.515);

Chicago soja: +62.295 (-27.925);
Chicago śruta sojowa: +57.862 (-3.353);
Chicago olej sojowy: -1.230 (-18.020).

Inne kontrakty (New York - ICE Futures US):

Bawełna: +46.214 (-997);
Kakao: +46.975 (-2.124);
Cukier surowy: -59.520 (-11.215);
Kawa Arabica: -22.729 (-5.378).

(+) oznacza pozycję długą netto (przewaga kupionych kontraktów) lub zakup netto kontraktów;
(-) oznacza sprzedaż netto kontraktów lub pozycję krótką netto;
pozycja długa netto – przewaga kupionych kontraktów (zarabia na wzrostach notowań);
pozycja krótka netto – przewaga sprzedanych kontraktów (zarabia na spadkach notowań).
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!