| Autor: redakcja1

Ceny zbóż na giełdach światowych 21.06.2012

Wczorajsza sesja na światowych giełdach towarowych przebiegała głównie pod dyktando kupujących.

Ceny zbóż na giełdach światowych 21.06.2012
Zwyżki notowań omawianych kontraktów zbożowych nie były już jednak tak silne, jak miało to miejsce w ostatnich dwóch dniach. Na europejskim rynku listopadowa pszenica utrzymywała wzrosty cen (+1,1%), stabilnie natomiast zachowywały się najbliższe kontrakty na kukurydzę, które zyskały zaledwie 0,1%.
 
Podobne tendencje obserwowane były wczoraj za oceanem. Znaczne ruchy cen w górę, widoczne na giełdzie w Chicago od początku tygodnia, kontynuowane były już tylko w przypadku pszenicy, która w najbliższym kontrakcie zyskała wczoraj 2,25%. Chicagowska kukurydza z dostawą w lipcu wyhamowała ostatnie silnie wzrosty notowań, zatrzymując się na poziomie zbliżonym do wtorkowego zamknięcia.
 
Od początku tygodnia amerykańskie zboża znajdują się na dużych plusach. Pszenica zyskuje niemal 9%, podczas gdy kukurydza ok. 5,5%. Przedłużająca się susza na wielu obszarach upraw zbóż w Stanach Zjednoczonych i prognozy zapowiadające deficyt opadów są wciąż czynnikiem wspomagającym wzrosty kontraktów rolnych za oceanem. Dodatkowo rosnące zapotrzebowanie na pszenicę ze strony Algierii, która zakupiła aż 600 tys. ton tego ziarna, wpłynęła wczoraj na dalsze zwyżki jej cen.
 
Notowania ze środy (20-06-2012):
 
Giełda CBOT w Chicago

Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę zanotował minimalny spadek podczas wczorajszej sesji (-0,1%). Na koniec dnia tona tego towaru została wyceniona na ok. 240,8 dolarów.

Pszenica. Pszenica z tym samym terminem dostawy zamknęła środę ceną 0 2,3% wyżej niż poprzedniego i kosztowała 244,1 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Kontrakt na kukurydzę z dostawą w sierpniu zakończył wczorajszą sesję na poziomie o 0,1% wyższym od wtorkowego zamknięcia. Za tonę tego towaru kupujący musieli zapłacić na koniec dnia 211,5 euro.

 
Pszenica. Podczas środowej sesji listopadowy kontrakt na pszenicę zyskał 1,1% i zamknął dzień na poziomie 212,5 eur/t.
 
Notowania złotego z godziny 10:00 (czwartek – 21.06.2012):
 
EUR/PLN = 4,26 w porównaniu do 4,27 w środę rano;
USD/PLN = 3,36 w porównaniu do 3,40 w środę rano;
CHF/PLN = 3,54 w porównaniu do 3,55 w środę rano.
 
Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!