| Autor: redakcja1

Ceny zbóż na giełdach światowych - 27.06.2012

Wczorajsza sesja na światowych giełdach towarowych przebiegała pod znakiem dalszych wzrostów cen zbóż, wspieranych negatywnymi warunkami pogodowymi w Stanach Zjednoczonych (przede wszystkim suszą i deficytem opadów w pasie zasadzeń kukurydzy). Zwyżki notowań omawianych kontraktów rolnych nie były już jednak tak silne, jak miało to miejsce na otwarciu tygodnia, gdy ruchy cen za oceanem dochodziły nawet do 8%.

Ceny zbóż na giełdach światowych - 27.06.2012
Tym razem to kukurydza była liderem wzrostów. Najbliższy kontrakt (lipcowy) podrożał wczoraj o blisko 2,4%. Kontrakty na nowe zbiory zyskiwały nawet dwukrotnie więcej. Stabilnie natomiast zachowywały się najbliższe kontrakty na pszenicę, które po poniedziałkowym silnym wybiciu w górę umocniły się o zaledwie 0,7%. Na rynku europejskim dominowały spokojne nastroje. Zboża na MATIF podwyższyły swoje notowania w minimalnym zakresie 0,2-0,4%.
 
Inwestorzy wyczekują na dwudniowy szczyt Unijny, które rozpocznie się już jutro. W piątek natomiast ukaże się ważny kwartalny raport Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa dotyczący zapasów zbóż i oleistych w USA. Te dwa wydarzenia powinny mieć wyraźny wpływ na notowania zbożowych kontraktów terminowych w najbliższym okresie.
 
Notowania z wtorku (26-06-2012):
 
Giełda CBOT w Chicago

Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę zanotował podczas wczorajszej sesji wzrost rzędu 2,4%, dochodząc na koniec dnia do poziomu 254,3 dolarów.

Pszenica. Pszenica z tym samym terminem dostawy zamknęła wtorek ceną o 0,7% wyżej niż poprzedniego, wobec czego tona towaru została wyceniona na ok. 268 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Kontrakt na kukurydzę z dostawą w sierpniu zakończył wczorajszą sesję na poziomie o 0,2% wyższym od poniedziałkowego zamknięcia. Za tonę tego towaru kupujący musieli zapłacić na koniec dnia 217 euro.
 
Pszenica. Listopadowy kontrakt podrożał we wtorek o 0,4% i zamknął dzień na poziomie 217 eur/t.
 
 
Notowania złotego z godziny 9:50 (środa – 27.06.2012):
 
EUR/PLN = 4,24 w porównaniu do 4,25 we wtorek rano;
USD/PLN = 3,40 w porównaniu do 3,40 we wtorek rano;
CHF/PLN = 3,53 w porównaniu do 3,54 we wtorek rano.
 
Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!