| Autor: redakcja1

Ceny zbóż na giełdach światowych - 29.06.2012

Wczorajsza sesja na światowych giełdach towarowych przebiegała w bardzo spokojnych nastrojach. Na niezmienionych poziomach zamknęły dzień zboża na rynku europejskim. Pszenica w kontrakcie listopadowym na MATIF kosztowała na koniec dnia w dalszym ciągu 229,25 euro/t, podczas gdy sierpniowy kontrakt na kukurydzę już trzeci dzień z rzędu wyceniony został na 217 euro/t.

Ceny zbóż na giełdach światowych - 29.06.2012
Za oceanem zboża z dostawą na lipiec zanotowały niewielkie zmiany – kukurydza podrożała o 0,4%, a pszenica straciła na wartości ok. 0,8%. Inwestorzy czekają na kwartalne raporty Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (o stanie zapasów i zasiewów zbóż), które ukażą się ok. godz. 15:30 czasu polskiego.
 
Piątkowy poranek przynosi znaczną poprawę nastrojów na globalnych rynkach wywołaną niespodziewanymi doniesieniami z wczorajszego szczytu unijnego. Przywódcy europejscy porozumieli się w sprawie doraźnego wsparcia Hiszpanii i Włoch, w reakcji na co kurs EUR/USD gwałtownie poszybował w górę. Osłabiający się dolar w stosunku do euro stymuluje dziś wzrosty zarówno na rynku walutowym, akcyjnym, jak również towarowym.
 
Nadal jednak decydujące znaczenie dla rynku rolnego mają warunki atmosferyczne. Niekorzystna sytuacja pogodowa dla dużej części upraw w USA, Rosji i na Ukrainie budzi coraz większe niepokoje o podaż zbóż. Najbardziej interesujące są informacje dotyczące kukurydzy zza oceanu, w przypadku której mimo przewidywanych rekordowych zbiorów na nadchodzący sezon, z dnia na dzień pogarsza się stan tamtejszych upraw. W ten weekend w pasie amerykańskiej kukurdzy prognozowane są ponad 40°C upały, co w jeszcze większym stopniu pogłębi ryzyko zmniejszenia się przyszłych plonów.
 
Notowania z czwartku (28-06-2012):
 
Giełda CBOT w Chicago

Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę podczas wczorajszej sesji podrożał w niewielkim stopniu (0,4%). Na koniec dnia tona tego towaru została wyceniona na ok. 256,7 dolarów.

Pszenica. Pszenica z tym samym terminem dostawy zamknęła czwartek ceną o 0,8% niższą niż poprzedniego dnia i kosztowała 266,9 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Kontrakt na kukurydzę z dostawą w sierpniu zakończył wczorajszą sesję na poziomie z poprzedniego dnia. Za tonę tego towaru już trzeci dzień z rzędu kupujący musieli zapłacić na zamknięciu sesji 217 euro.
 
Pszenica. Podczas czwartkowej sesji listopadowy kontrakt na pszenicę nie zmienił swojej wartości i zamknął dzień na poziomie 229,25 eur/t.
 
Notowania złotego z godziny 10:30 (piątek – 29.06.2012):
 
EUR/PLN = 4,26 w porównaniu do 4,27 w czwartek rano;
USD/PLN = 3,39 w porównaniu do 3,44 w czwartek rano;
CHF/PLN = 3,55 w porównaniu do 3,555 w czwartek rano.
 
Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!