Notowania zbóż i oleistych. Lepsza pogoda w USA i taniejąca ropa pchnęły w dół notowania zbóż i oleistych (21.06.2017)

Wiele obszarów amerykańskich upraw otrzymało potrzebne opady, łagodząc obawy o perspektywy kukurydzy i soi, dla których jednak kluczowym miesiącem będzie lipiec.

Notowania zbóż i oleistych. Lepsza pogoda w USA i taniejąca ropa pchnęły w dół notowania zbóż i oleistych (21.06.2017)

Notowania zbóż i oleistych


Ropa kontynuowała w środę spadki i dotarła do poziomu ważnego wsparcia technicznego w okolicy 42-43 USD/baryłkę ropy WTI (najniżej od pół roku). Śladem taniejącej ropy osłabia się rosyjski rubel, wzmacniając konkurencyjność eksportu zbóż z tego kraju i zachęcając rolników do sprzedaży (wyższe ceny w rublach). W tym miejscu warto zauważyć, że Rosja posiada jeszcze bliskie rekordowym zapasy pszenicy.
 
Upalna i sucha pogoda szkodzi francuskim uprawom, ale w Europie Wschodniej oraz w Basenie Morza Czarnego warunki klimatyczne są korzystne, a zbiory zapowiadają się na przynajmniej dobre.
 
Jak podaje Andrzej Bąk, zawirowania pogodowe w USA i bardzo zły stan pszenicy jarej (najgorsza ocena od czasu publikowania raportów Crop Progress) wybiły notowania pszenicy do rocznego szczytu w Chicago i trzyletniego szczytu w Minneapolis. Przy tych poziomach cen zwiększyła się sprzedaż ze strony farmerów i zmalał apetyt do (od)kupowania kontraktów przez kapitał spekulacyjny, a to był motor ostatnich wzrostów.
 
W środę fundusze hedgingowe były w Chicago stroną sprzedającą netto: 9 tys. kontraktów na soję i po 6 tys. na pszenicę i kukurydzę.
 
Tygodniowe dane EPA pokazały spadek produkcji etanolu w USA i były prospadkowe dla kukurydzy. Średnia dzienna produkcja etanolu zmniejszyła się o 12 tys. baryłek do 990 tys. baryłek. Jednak od początku sezonu produkcja etanolu jest blisko 5% większa niż w tym samym okresie przed rokiem, co oznacza przerób do tej pory aż 113,8 mln ton kukurydzy (ostatnie zbiory w USA wyniosły rekordowe 385 mln t).
 
Egipt rozpoczął w środę przetarg na zakup pszenicy z dostawą od 25 lipca do 5 sierpnia.


Tagi:
źródło: