| Autor: mikolaj

Mieszane nastroje na giełdowym rynku zbóż i oleistych (04.03.2015)

Po silnej poniedziałkowej przecenie notowania zbóż odbiły w Chicago w górę na zamknięciu wczorajszej sesji. O niespełna 1% podrożała wczoraj kukurydza (dwie najbliższe serie) i od 0,2% (marzec-2015) do 1,2% (maj-2015) zyskała na wartości pszenica.

Mieszane nastroje na giełdowym rynku zbóż i oleistych (04.03.2015)

Notowania zbóż

Amerykańską kukurydzę wspierały bardzo dobre poniedziałkowe dane o wysyłkach eksportowych oraz blisko 2% wzrost notowań etanolu. Niepewność co do rozmiaru szkód wyrządzonych przez srogą w USA zimę zatrzymała  wczoraj spadki notowań pszenicy w Chicago.

Kolejny już dzień traciła na wartości soja i śruta sojowa. Tym razem spadki były dużo mniejsze od poniedziałkowych. Problemy logistyczne w dostawach brazylijskiej soi do portów dobiegają końca. Reuters donosił wczoraj, że na drogach w Brazylii zanotowano tylko 7 blokad dróg w porównaniu z ponad 100 tydzień wcześniej.

Unijne zboża i rzepak wykazywały we wtorek niewielką zmienność. Pszenica (najbliższa seria)  zyskała na wartości 0,5 euro do 185,25 eur/t, podczas gdy o tyle samo (0,5 euro) potaniała kukurydza i rzepak. Zamknięcie rzepaku wypadło na poziomie 364,75 eur/t – tylko 3,5 euro/t poniżej wielomiesięcznego maksimum z piątku. Za to unijny kontrakt na kukurydzę znajduje się w trendzie spadkowym, we wtorek ustanowił swoje nowe 5-miesięczne minimum (w cenie zamknięcia).

Oceny stanu pszenicy ozimej w USA były mieszane w najnowszym raporcie USDA, w niektórych stanach kondycja delikatnie się polepszyła w innych uległa pogorszeniu.

Jak infnormuje Andrzej Bąk z e-WGT, australijski ABARE prognozuje produkcję krajową pszenicy w 2015/16 na 24,39 mln ton, co stanowi wzrost o 3% rok do roku. Najnowsze australijskie prognozy pogody mówią o 50% prawdopodobieństwie wystąpienia zjawiska El Nino, wystąpienie El Nino mogło by to negatywnie wpłynąć na produkcję zbóż w Australii.

Prywatna firma analityczna INFORMA obniżyła o 0,45 mln ton do 72,4 mln ton prognozę zbiorów kukurydzy w Brazylii (sezon 2014/15). Jednocześnie podniesiono o 0,5 mln ton do 23,5 mln ton produkcję soi w Argentynie. Dla porównania USDA w lutym prognozował odpowiednio 75 mln ton i 23 mln ton.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: