| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (25-29.05.2015)

Kończący się tydzień przyniósł obniżki notowań zbóż na kluczowych giełdach – przede wszystkim w USA – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (25-29.05.2015)

Notowania zbóż

Na Euronext pszenica w kontrakcie wrześniowym potaniała przez ostatni tydzień o 3,2% do 179 EUR/t. Bez większych wahań pozostały z kolei ceny kukurydzy w najbliższym kontrakcie – w wysokości 154,5 EUR/t.

 

Na CBOT w największym stopniu taniała pszenica w kontrakcie lipcowym o 6,2% do 179,6 USD/t. Spadki notowań miały miejsce również w odniesieniu do kukurydzy i soi. Kukurydza w kontrakcie lipcowym wyceniana była pod koniec tygodnia na 139,2 USD/t, a więc to o 2,8% mniej niż tydzień wcześniej, a soja była tańsza o 0,9% do 340,2 USD/t.

 

Nie bez znaczenia na aktualne kształtowanie się notowań zbóż, zarówno w UE, jak i na rynku amerykańskim miała ostatnia poprawa prognoz zbiorów. Pod koniec miesiąca IGC zaprezentowała skorygowaną prognozę globalnej produkcji zbóż w nadchodzącym sezonie - w wysokości 1 968 mln ton. Skorygowano w górę szacowaną wysokość produkcji pszenicy o 10 mln ton do 715 mln ton oraz kukurydzy – również o 10 mln ton do 961 mln ton.
 

Notowania zbóż
 

Przewidywania Strategie Grains dla UE także są optymistyczne i w majowym raporcie zostały one podwyższone do 310 mln ton. Coraz większy optymizm w formułowaniu prognoz jest głównie odzwierciedleniem poprawy warunków pogodowych – opady deszczu – w wielu kluczowych dla produkcji zbożowej obszarach na świecie, w tym w UE, USA, Rosji i na Ukrainie.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!