Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (25-29.05.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Kończący się tydzień przyniósł obniżki notowań zbóż na kluczowych giełdach – przede...

Kończący się tydzień przyniósł obniżki notowań zbóż na kluczowych giełdach – przede wszystkim w USA – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Na Euronext pszenica w kontrakcie wrześniowym potaniała przez ostatni tydzień o 3,2% do 179 EUR/t. Bez większych wahań pozostały z kolei ceny kukurydzy w najbliższym kontrakcie – w wysokości 154,5 EUR/t.

 

Na CBOT w największym stopniu taniała pszenica w kontrakcie lipcowym o 6,2% do 179,6 USD/t. Spadki notowań miały miejsce również w odniesieniu do kukurydzy i soi. Kukurydza w kontrakcie lipcowym wyceniana była pod koniec tygodnia na 139,2 USD/t, a więc to o 2,8% mniej niż tydzień wcześniej, a soja była tańsza o 0,9% do 340,2 USD/t.

 

Nie bez znaczenia na aktualne kształtowanie się notowań zbóż, zarówno w UE, jak i na rynku amerykańskim miała ostatnia poprawa prognoz zbiorów. Pod koniec miesiąca IGC zaprezentowała skorygowaną prognozę globalnej produkcji zbóż w nadchodzącym sezonie - w wysokości 1 968 mln ton. Skorygowano w górę szacowaną wysokość produkcji pszenicy o 10 mln ton do 715 mln ton oraz kukurydzy – również o 10 mln ton do 961 mln ton.
 

Notowania zbóż
 

Przewidywania Strategie Grains dla UE także są optymistyczne i w majowym raporcie zostały one podwyższone do 310 mln ton. Coraz większy optymizm w formułowaniu prognoz jest głównie odzwierciedleniem poprawy warunków pogodowych – opady deszczu – w wielu kluczowych dla produkcji zbożowej obszarach na świecie, w tym w UE, USA, Rosji i na Ukrainie.


Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

  W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na...
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa

  W styczniu 2018 r. pod wpływem zwiększonego zapotrzebowania na podstawowe środki produkcji oraz rosnących cen surowców energetycznych w handlu globalnym, ceny na krajowym rynku wyraźnie wzrosły.
 • Łatwiej o zezwolenia na pracę
 • Łatwiej o zezwolenia na pracę

  Łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy dla cudzoziemców dzięki rozszerzeniu listy zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy – takie rozwiązanie przewiduje przygotowany w resorcie rodziny,...
 • Wstępna ocena przezimowania zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku
 • Wstępna ocena przezimowania zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku

  Z badań wynika, że uprawy ozime w całym kraju przezimowały lepiej niż w roku poprzednim, zaobserwowano mniej roślin martwych i wątpliwych. Na plantacjach zasianych po optymalnych terminach...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl