Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż. Dwa tygodnie wzrostów na terminowym rynku zbóż (3.07.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Piątek zakończył się na Euronext-Matif przewagą lekkich spadków notowań, pod nieobecność...

Piątek zakończył się na Euronext-Matif przewagą lekkich spadków notowań, pod nieobecność amerykanów. Najbliższa seria pszenicy potaniała tego dnia 1 euro/t (-0,5%) do 204 eur/t. Jednak jeszcze w czwartek, unijna pszenica ustanowiła swoje wielomiesięczne maksimum. Unijna kukurydza zamknęła piątak na niezmienionym poziomie 193,75 eur/t, ale i tak obecne poziomy notowań nie były widziane w Paryżu od sierpnia 2013 roku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych

Unijny rzepak stracił w piątek na wartości 2,75 euro (-0,7%), do 394,25 eur/t. Obok zbóż, także rzepak ustanawiał w minionym tygodniu swoje, w tym przypadku 14-miesięczne maksimum z ceną dzienną 404,5 eur/t.

Jak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, wraz z utrzymującą się niekorzystną pogodą, u wielu kluczowych producentów zbóż na świecie, zdecydowanie wzrosła zmienność notowań kontraktów futures. Zwłaszcza w Chicago zdarzały się ostatnio sesje, podczas których ceny rosły o limit wyznaczony w specyfikacji kontraktu. Czerwiec obfitował w nadmierne deszcze na wielu obszarach USA, za to deficyt opadów dawał się we znaki w Kanadzie, Australii i w wielu krajach Unii Europejskiej. Cykliczne raporty pokazują pogarszającą się kondycję upraw, a poszczególne ośrodki analityczne tną swoje wcześniejsze dobre prognozy tegorocznych zbiorów. Dodatkowo, w USA publikowane były w ubiegłym tygodniu raporty kwartalne na temat zapasów i areału zasiewów. Rozczarowujące dane dla amerykańskiej kukurydzy i soi były impulsem wzrostowym dla tych kontraktów. Warto zauważyć, że wspomniane raporty były korzystne dla amerykańskiej pszenicy.

W poniedziałek przed południem (ok. godz. 11), amerykańskie kontrakty na zboża i soję (rynek elektroniczny) zdecydowanie tracą na wartości. Spadki najbliższych serii amerykańskiej pszenicy i kukurydzy przekraczają teraz 1,5%, a soi i śruty sojowej 1%.

Unijne odpowiedniki amerykańskich kontraktów otworzyły się w poniedziałek także na ponad 1% minusach.

Dzisiaj, po zamknięciu sesji w Chicago, Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikuje dane tygodniowe na temat postępu i kondycji amerykańskich upraw, w tym zaawansowania amerykańskich zbiorów pszenicy ozimej oraz postępu zasiewów soi.

Najważniejsze dane napłyną na rynek w piątek, wtedy to USDA opublikuje lipcową prognozę podaży i popytu na światowych rynkach rolnych.


Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl