| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Dalsze zniżki na Matif, odbicie na CBoT (31.08.2015)

W Chicago, najbliższe serie kontraktów kukurydzy i soi zamknęły poniedziałek na niewielkim plusie, mocniej, bo nieco ponad 1% zyskała amerykańska pszenica za sprawą dobrych danych eksportowych.

Notowania zbóż i oleistych. Dalsze zniżki na Matif, odbicie na CBoT (31.08.2015)
Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, sesja nocna i początek dziennej  na CBoT była dla wspomnianych kontraktów spadkowa, niższe wyceny towarów wspierał umacniający się dolar. Tak też zamknęły się notowania unijnych kontraktów na zboża. W kolejnych godzinach kurs eurodolara zmienił diametralnie kierunek. Słabnący dolar, ale przede wszystkim kolejny dzień skokowego wzrostu na rynku ropy, dały wsparcie notowaniom kompleksu sojowego oraz zbóż (poprzez wzrost cen olejów i etanolu). W poniedziałek w USA publikowane były tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych i już po dziennej sesji Raport Crop Progress.

Eksport kukurydzy z USA

Sprzedaż eksportowa amerykańskiej kukurydzy minimalnie przekroczyła 1 mln ton w przedostatnim tygodniu sezonu 2014/15 – nieco wyżej niż tydzień wcześniej. Raport Crop Progress pokazał tylko nieznaczne pogorszenie kondycji upraw kukurydzy.

Eksport soi z USA

Załadunki eksportowe soi osiągnęły w ostatnim raportowanym tygodniu 184,285 tys. ton (-12% tydzień do tygodnia). Dotychczasowy amerykański eksport (sezon się kończy) wyprzedza o 6,4 mln ton wysyłki eksportowe w analogicznym okresie sezonu 2013/14. Dodatkowo USDA poinformował wczoraj o rezerwacji 125 tys. ton soi z dostawą w 2015/16. Przypominam w tym miejscu o bardzo dobrych danych z ub. czwartku, pokazujących silny popyt na amerykańską soję z tegorocznych zbiorów (tygodniowe dane o nowo podpisanych umowach eksportowych).

Raport Crop Progress pokazał minimalne polepszenie kondycji upraw soi.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!