| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża i soję odbiły w górę (28.07.2015)

We wtorek amerykańskie kontrakty na zboża i kompleks sojowy odbiły w górę, po silnej poniedziałkowej wyprzedaży. W opinii Andrzeja Bąka z e-WGT, najprawdopodobniej główną przyczyną wzrostów była realizacja zysków z krótkich pozycji przez inwestorów krótkoterminowych. Tym bardziej, że chwilowo uspokoiła się sytuacja na chińskim rynku akcji, po największym od 8 lat jednodniowym spadku w poniedziałek.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża i soję odbiły w górę (28.07.2015)

Notowania zbóż

Pewnym wsparciem dla notowań pszenicy w Chicago były lepsze od oczekiwań, poniedziałkowe dane na temat tygodniowych wysyłek eksportowych. Najbliższa seria pszenicy wzrosła wczoraj na CBoT o 1,6%. We wtorek inwestorzy reagowali także na dane zawarte w raporcie „Crop Progress” opisującym aktualny stan i postęp amerykańskich upraw.
 
Pogoda w USA od połowy lipca dopisuje uprawom, po bardzo deszczowej pierwszej połowie sezonu wegetacyjnego. Także na obszarach kanadyjskich prerii pojawiły się długo oczekiwane opady.

Rynek zastanawia się, czy ceny amerykańskich zbóż i soi osiągnęły już swoje minima?

Jeszcze w maju i do połowy czerwca notowania zbóż i soi w Chicago utrzymywały się na niskich poziomach, prognozy zbiorów w USA i na świecie były bardzo dobre po 2 rekordowych sezonach. Kapitał spekulacyjny budował swoją krótką pozycję sprzedając kontrakty.

 
W czerwcu okazało się, że ulewne deszcze w USA nie mają końca i szkodzą amerykańskim uprawom, dodatkowo na wielu obszarach upraw na świecie (także w Europie) zaczęła rozwijać się susza. Notowania zbóż i soi ruszyły ostro w górę w Chicago, podsycane przez zamykanie krótkich pozycji, a następnie budowanie długiej pozycji, czyli kilkutygodniowe intensywne kupowanie kontraktów przez fundusze hedgingowe.
 
W drugiej połowie lipca w USA radykalnie zmieniła się pogoda na sprzyjającą uprawom, jednak szkody zostały już wyrządzone i tegoroczne zbiory zbóż, zarówno w USA jak i na świecie, będą znacznie gorsze niż sądzono wiosną. Jest oczywiście miejsce na lekką korektę w górę ostatnich pesymistycznych prognoz dla USA, Kanady czy Australii jeśli utrzyma się korzystna pogoda.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!