Notowania zbóż i oleistych. Kilkumiesięczne szczyty notowań pszenicy i kukurydzy w Chicago (07.06.2017)

Komplikacje pogodowe na wielu obszarach upraw w Ameryce Północnej są pretekstem do ucieczki z krótkich pozycji spekulacyjnych (odkupowania kontraktów) w kukurydzy i pszenicy. Tylko wczoraj fundusze hedgingowe odkupiły netto ok. 32,5 tys. kontraktów na kukurydzę i 7 tys. na pszenicę SRW w Chicago.

Notowania zbóż i oleistych. Kilkumiesięczne szczyty notowań pszenicy i kukurydzy w Chicago (07.06.2017)


Notowania zbóż i oleistych


Jak przypomina Andrzej Bąk, 30 maja pozycja krótka netto tych inwestorów sięgała ponad 200 tys. kontaktów na kukurydzę i 114 tys. na pszenicę. Notowania lipcowej serii na kukurydzę są teraz powyżej wszystkich głównych średnich kroczących, co oznacza że spekulanci, którzy sprzedawali kontrakty na przestrzeni 10,20,40,50,100 i 200 dni ponoszą straty.

Trudne warunki pogodowe występują w Kanadzie, gdzie na północy jest nadmiar opadów, a na południu ich deficyt. Obszar niedoboru opadów rozciąga się także na północną część USA, gdzie szkodzi zasiewom twardej pszenicy jarej.  Wysokobiałkowa pszenica twarda wyceniana jest na giełdzie w Minneapolis na ok. 6 usd/buszel, czyli o1/3 wyżej od pszenicy miękkiej handlowanej w Chicago (ok. 4,5 usd/buszel), a jej notowania wzrosły w ciągu 3 tygodni o 12%. Inwestorzy obawiają się, że gorąca i sucha pogoda może dotrzeć również do pasa upraw kukurydzy w kluczowym miesiącu dla plonowania jakim jest lipiec. Tak więc pogoda zaczęła rządzić rynkiem zbóż w Chicago, a śladem Chicago także notowaniami na całym świecie.

Jednak pojawiły się w środę również dane propsadkowe dla kukurydzy. EIA poinformowała o spadku produkcji etanolu o 21 tys. baryłek dziennie do 0,999 mln baryłek dziennie. Był to pierwszy tydzień, po 4 tygodniach wzrostowych, z produkcją poniżej 1 mln baryłek dziennie.

Przy okazji wzrostów notowań zbóż drożeje także soja. Tu jednak skala wzrostów jest zdecydowanie mniejsza, ponieważ brak jest jeszcze zagrożeń pogodowych, a pierwsza ocena kondycji amerykańskich upraw opublikowana zostanie w najbliższy poniedziałek. Wzrosty notowań soi ogranicza silny trend spadkowy w notowaniach ropy oraz oczekiwania, że USDA w swoich czerwcowych prognozach zweryfikuje w górę brazylijską produkcję soi i kukurydzy. Comiesięczny raport USDA z prognozą podaży i popytu dla obecnego i nowego sezonu ukaże się już w piątek.
 

Unijne kontrakty


Kontrakty w Paryżu korzystają z trendu wzrostowego jaki wytworzył się w Chicago. Pszenica z dostawą we wrześniu zamknęła środę 1,1% (1,75 eur/t) wzrostem i wyceniona została na 168,5 eur/t. Rzepak podrożał o 0,6% (2,25 eur/t) do 357,25 eur/t i tylko kukurydza symbolicznie potaniała do 170,5 eur/t, po 1,5% wzroście we wtorek.

Unijnym kontraktom na pszenicę pomagał zakup 450 tys. ton tego zboża przez Algierię, którego większość pochodzić będzie z Europy, głównie z Francji i może objąć już tegoroczną pszenicę (dostawa w sierpniu).

Na rynkach zewnętrznych, kurs eurodolara konsoliduje się od kilku sesji w okolicy swoich 14-miesięcznych maksimów, a ropa mocno traci na wartości. Odmiana WTI potaniała wczoraj o 5%, do 45,72 usd/baryłkę (najniższe zamknięcie o sierpnia 2016 roku), po tym jak wzrosły zapasy tego surowca w USA. Dzisiaj USDA opublikuje dane tygodniowe o nowych zamówieniach eksportowych, a w piątek (o godzinie 18:00 naszego czasu) comiesięczną prognozę dla rynków rolnych.

 Tagi:
źródło: