| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych (5.08.2016)

Bardzo ważne piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy były lepsze od oczekiwań i umacniają dolara amerykańskiego (rośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA). Silniejszy dolar wywiera presję na notowania amerykańskich kontraktów.

Notowania zbóż i oleistych (5.08.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, wyraźnie widoczne jest to na przykładzie taniejącej ropy (wyceniana jest w usd). W Chicago, wcześniejsze wzrosty notowań, na kukurydzy zamieniły się już w delikatny spadek, a w przypadku soi wyraźnie zmalały.

Notowania amerykańskich kontraktów na zboża konsolidują się, od dłuższego już czasu, w okolicy wieloletnich minimów, gdzie znajdują się poziomy silnego wsparcia technicznego. Dodatkowo pszenica jest podatna na chwilowe wybicia w górę (realizacja zysków) z uwagi na rekordową pozycję krótką zajmowaną przez kapitał spekulacyjny. Popyt na soję i kukurydzę, pochodzącą z USA, jest w ostatnich tygodniach duży, ale po drugiej stronie oczekiwana jest olbrzymia produkcja kukurydzy i soi jesienią.


Także w piątek, USDA  poinformował o nowej sprzedaży 498 tys. ton amerykańskiej soi do Chin, z dostawą w sezonie 2016/2017.

Na Euronext-Matif, w piątek zakończył się obrót sierpniową serią unijnej kukurydzy. Inwestorzy mieli więc ostatnią szansę by zamknąć otwarte pozycje (odkupić lub odsprzedać kontrakty) i uniknąć procedury fizycznej realizacji kontraktu. Seria sierpniowa kukurydzy mocno zyskiwała, ale seria z realizacją w listopadzie (NOWE ZBIORY) drożała minimalnie (0,75 eur/t) i wyceniana była na 165,25 eur/t.Tagi:
źródło: