Notowania zbóż i oleistych. Ceny giełdowe zbóż i oleistych zdecydowanie spadły w minionym tygodniu (10.03.2017)

Kontrakty na zboża i oleiste traciły na wartości także podczas piątkowej sesji. Spadki dotyczyły zarówno giełdy w Chicago jak i giełdy w Paryżu.

Notowania zbóż i oleistych. Ceny giełdowe zbóż i oleistych zdecydowanie spadły w minionym tygodniu (10.03.2017)

Notowania zbóż i oleistych


Przeceny były konsekwencją, lepszych od oczekiwań, prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), które ukazały się w miniony czwartek. Amerykanie skorygowali w górę produkcję zbóż i soi na półkuli południowej, a konkretnie podniesiono oczekiwane zbiory soi i kukurydzy w Brazylii (w obu przypadkach rekord), zwiększono także produkcję kukurydzy i pszenicy w Argentynie oraz zbiory pszenicy w Australii (rekord). W konsekwencji światowe zapasy zbóż i soi na koniec obecnego sezonu będą jeszcze większe.
 
Poprzedni raport USDA (z lutego) był prowzrostowy, ponieważ pokazał pogorszenie światowych bilansów zbóż i soi.
 
W piątek spadki notowań majowej serii amerykańskiej pszenicy i kukurydzy sięgnęły blisko 1% i aż 3%-4%, w skali całego tygodnia. Soja straciła w piątek 0,5% i 3%, w całym minionym tygodniu. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, spadki notowań byłyby w Chicago zapewne większe, gdyby nie korekta wzrostowa na eurodolarze. Dolar stracił w piątek 0,8% w stosunku do euro, amortyzując przeceny amerykańskich kontraktów (tańszy dolar – bardziej konkurencyjny eksport).
 
W Paryżu, liderem spadków była, wygasająca w piątek, marcowa seria pszenicy. Seria ta straciła na wartości 4,25 euro i zamknęła obrót na poziomie 167,75 eur/t. W skali tygodnia kontrakt ten potaniał aż 3,6% (6,25 eur/t). Mniejsze przeceny dotknęły najbliższych serii kukurydzy (-1,5 eur/t) i rzepaku (-2,75 eur/t), wycenionych na piątkowym zamknięciu na 172,5 eur/t i 412,25 eur/t. W skali tygodnia najbliższa seria kukurydzy osłabiła się o 4,5 eur/t (-2,54%), a rzepak stracił w tym czasie 6,5 eur/t (-1,55%).
 
Dużo większe niż na rynku zbóż i oleistych przeceny dotknęły rynku ropy. W skali tygodnia ropa Brent potaniała aż ponad 8% do poziomu najniższego od końca listopada. Kontrakt ten wybił się dołem z trwającej od 1 grudnia konsolidacji (trend boczny).

Czytaj dalej na następnej stornie...


Tagi:
źródło: