Notowania zbóż i oleistych. Dalsze silne przeceny na giełdowym rynku zbóż (27.02.2017)

Amerykańska pszenica straciła w poniedziałek blisko 3%, a kukurydza 1%, pod wpływem silnej sprzedaży ze strony kapitału spekulacyjnego. W konsekwencji notowania kontraktów spadły do poziomów z początku lutego.

Notowania zbóż i oleistych. Dalsze silne przeceny na giełdowym rynku zbóż (27.02.2017)

Notowania zbóż i oleistych

W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, spadkom sprzyjało kilka zbiegających się w czasie czynników. Z jednej strony, zbliżające się zamknięcie miesiąca zachęca inwestorów do zaksięgowania (zrealizowania) zysków z długich pozycji, a z drugiej spekulanci muszą wyjść z długich pozycji w marcowym kontrakcie (dotyczy wszystkich serii marcowych) przed wejściem w okres wykonania (marzec). W przeciwnym razie mogliby zostać zmuszeni do przyjęcia fizycznej dostawy (zakupu towaru na który opiewa kontrakt futures). Do tego dołożyły się czynniki techniczne, które wywoływały dodatkową sprzedaż po przełamywaniu przez ceny kolejnych poziomów wsparcia. Spadki przyszły w czasie, gdy pojawiły się pierwsze, gorsze, prognozy amerykańskich zbiorów zbóż, szczególnie pszenicy, w tym roku. Także wczorajsze tygodniowe dane na temat wysyłek eksportowych kukurydzy i pszenicy nie dawały pretekstu do wyprzedaży, ponieważ były bardzo dobre. Za to, odnotowano silny spadek wysyłek eksportowych soi (-36% tydzień do tygodnia i 33% rok do roku), w odpowiedzi notowania marcowej serii futures spały wczoraj tylko o 0,2%. Warto jednak pamiętać, że soja już od połowy lutego systematycznie tanieje, tracąc w tym czasie blisko 5%.

Notowania w Paryżu

Poniedziałkowa przecena dotknęła także giełdy w Paryżu. Zdecydowanie ponad 1% straciły na wartości unijne kontrakty na zboża (wyjątek stanowił, mało płynny, kontrakt listopadowy na kukurydzę). Marcowa seria kukurydzy potaniała o 2,5 euro, do 168,75 eur/t - na zamknięciu sesji. Notowania marcowej serii pszenicy spadły o 2 euro, do 170,25 eur/t, a seria na nowe zbiory potaniała o 2,25 euro, do 171 eur/t.

W trendzie spadkowym znajduje się unijny rzepak. W tym przypadku skala wczorajszych spadków (podobnie jak na soi) była zdecydowanie mniejsza. Seria na stare zbiory potaniała w poniedziałek o 0,5 euro, do 409,75 eur/t, ale seria sierpniowa (nowe zbiory) straciła na wartości 2 euro (-0,5%) i zamknęła dzień ceną 378,75 eur/t. Rzepak (seria najbliższa) potaniał od połowy lutego prawie 4%, (z ok. 426 do ok. 410 eur/t).

Wczorajsze, lekkie odbicie notowań euro, w stosunku do dolara, było dodatkowym argumentem za niższą wyceną unijnych kontraktów (spadek konkurencyjności unijnego eksportu).

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: