| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Delikatne wzrosty notowań pszenicy. Kukurydza taniała (4.05.2016)

Kontrakty na pszenicę wzrosły wczoraj minimalnie po obu stronach Atlantyku. W Chicago, część inwestorów postanowiła zrealizować zyski, po blisko 4% przecenie z wtorku. W efekcie najbliższa seria zyskała na wczorajszym zamknięciu 0,2% w Chicago i tyle samo w Paryżu. Rynek pszenicy nadal znajduje się pod presją bardzo dobrych warunków upraw w USA, po suszy na początku sezonu.

Notowania zbóż i oleistych. Delikatne wzrosty notowań pszenicy. Kukurydza taniała (4.05.2016)
O ile pszenica skorzystała z okazjonalnego zamykania krótkich pozycji (odkupienia kontraktów po silnym spadku), to już kukurydza (notowana relatywnie wyżej) do 3% przeceny z wtorku dołożyła w Chicago kolejny 1,3%. Na Matif spadek był mniejszy i wyniósł tylko 0,2%.

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, bardzo szybkie tempo zasiewów amerykańskiej kukurydzy daje szanse na ponad przeciętne plony, do tego dochodzi większy niż przed rokiem areał. Także wtorkowe tygodniowe dane EIA były  prospadkowe dla amerykańskiej kukurydzy, ponieważ pokazały najwolniejsze tempo produkcji etanolu od maja 2015 roku, a przy tym wzrost zapasów. Raport odnotował spadek produkcji etanolu o 4 tys. baryłek dziennie, do 923 tys. baryłek. Zapasy tego biopaliwa w USA wzrosły (tydzień do tygodnia) o 0,6 mln baryłek do 22,2 mln baryłek.

Opóźnienia zbiorów soi w Argentynie nadal wspierają wzrostowy scenariusz dla rynku soi i rzepaku. W środę najbliższa seria na soję zyskała w Chicago 0,3%, a śruta sojowa podrożała o 1%. Oba kontrakty zawróciły w kierunku wielomiesięcznego szczytu z początku tygodnia i zniwelowały część wtorkowego spadku.

Unijny rzepak (seria na sierpień) podrożał w środę 3,25 euro, do 362 eur/t (dzień wcześniej stracił 3,5 euro).

Australijska produkcja pszenicy w sezonie 2016/17 prognozowana jest na 24,0 mln ton, przez przedstawicielstwo USDA. Oficjalne dane USDA dla sezonu 2015/16 wynoszą 24,5 mln ton.

W I kwartale 2016 eksport pszenicy argentyńskiej wzrósł o 105%, w porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 roku, po zniesieniu ceł eksportowych pod koniec ubiegłego roku. Eksport kukurydzy argentyńskiej, od stycznia do marca, zwiększył się o 84% w stosunku do analogicznego okresu w 2015 roku.

FC Stone obniżył oczekiwaną produkcję soi w Brazylii o 1 mln t do 96,5 mln ton (USDA: 100 mln ton) oraz II zbiór kukurydzy do 49,8 mln ton (-6,7 mln ton). Agroconsult zrewidował w dół o 2,1 mln ton, II zbiór brazylijskiej kukurydzy, do 52,5 mln ton.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!