| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Dobra kondycja amerykańskich upraw dołuje wyceny kontraktów na CBoT (19.07.2016)

We wtorek notowania najbliższej serii na kukurydzę spadły o ponad 4%, a pszenica SRW straciła w Chicago blisko 3%. Soja, w niewielkim dotąd stopniu dotknięta przecenami, wczorajszą sesję zamknęła na ponad 3% minusie.

Notowania zbóż i oleistych. Dobra kondycja amerykańskich upraw dołuje wyceny kontraktów na CBoT (19.07.2016)

Notowania na CBoT

Jak informuje Andrzej Bąk, głównym powodem wtorkowej przeceny był amerykański raport „Crop Progress”, który ukazał się w poniedziałek wieczorem, już po zamknięciu notowań na CBoT. Potwierdził on wyjątkowo dobry stan upraw kukurydzy i soi w USA oraz co jest ważne w kontekście ewentualnej suszy, szybsze niż zwykle tempo rozwoju.

USDA ocenił 76% upraw kukurydzy w dwóch najlepszych kategoriach, w porównaniu do 62% średniej z 5 lat. W połowie lipca aż 56% upraw kukurydzy osiągnęło fazę kwitnienia, w porównaniu do 24% tydzień wcześniej.

Ostatnie deszcze poprawiły wilgotność w głównych rejonach upraw. Oznacza to, że ewentualne problemy pogodowe tylko w minimalnym stopniu mogą przełożyć się na wydajność z hektara, a prognoza rekordowych zbiorów kukurydzy w USA jest niezagrożona.

Chwieją się podwaliny wysokich cen kompleksu sojowego, chociaż nadal długoterminowe modele pogodowe będą oddziaływać na rynek. Olbrzymia pozycja długa netto, zajmowana przez spekulantów, czyni ten rynek podatnym na silne przeceny wynikające z odsprzedaży kontraktów (zjawisko do dotknęło już kukurydzę).

Aktualna kondycja soi w USA jest bardzo dobra, a zasoby wilgoci w glebie wystarczające. USDA sklasyfikował 71% upraw soi do dwóch najlepszych kategorii i jest to wynik o 11% lepszy od średniej pięcioletniej. Kluczowym dla plonowania soi miesiącem będzie sierpień, stąd też w cenach futures zawarte jest ryzyko pogodowe. A modele pogodowe zmieniają się z dnia na dzień i wywołują silne wahania cen (ostatnie 10 sesji). Jeszcze w poniedziałek zapowiadana była gorąca i sucha pogoda na najbliższe dni, podczas gdy prognozy wtorkowe okazały się bardziej przyjazne.


Bardzo silnym ciosem dla cen kompleksu sojowego była wczorajsza prognoza Oil World, która zapowiada spadek chińskiego importu soi do 81,5 mln ton w sezonie 2016/17 - po raz pierwszy od 15 lat. USDA szacuje chiński import soi w sezonie obecnym (2015/16) na 83 mln ton, a prognoza na sezon 2016/17 opiewa na aż 87 mln ton. Chiny sprzedają swoje zapasy zbóż i soi i jednocześnie zwiększają krajowe zasiewy soi.

Od dłuższego czasu presję spadkową na amerykańską kukurydzę i soję (poprzez bioetanol i olej sojowy stosowane do produkcji biopaliw) wywiera tracąca na wartości ropa, a we wtorek dodatkowo rosnący w siłę dolar.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: