| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Dobre szacunki USDA nie spowodowały większych przecen (11.04.2017)

Uczestnicy rynku poznali wczoraj dane fundamentalne, których się spodziewali, stąd minimalna reakcja spadkowa kukurydzy i soi (zaliczyła roczne minimum). Pszenica odbiła w górę, pod wpływem realizacji zysków z bliskiej rekordu krótkiej pozycji spekulacyjnej.

Notowania zbóż i oleistych. Dobre szacunki USDA nie spowodowały większych przecen (11.04.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Spekulanci od kilku tygodni „grali" pod dobre dane fundamentalne, teraz gdy sezon 2016/17 w przypadku pszenicy praktycznie został podsumowany (zbiory zakończone na obu półkulach) do głosu dochodzić powinno ryzyko pogodowe w okresie wiosennych siewów. Pierwsze prognozy na nowy sezon dla pszenicy nie są aż tak optymistyczne, szczególnie dla produkcji w USA (oczekuje się 10% spadku).

Amerykanie w kwietniowym raporcie poszli śladem prywatnych prognoz różnych ośrodków analitycznych i podnieśli zdecydowanie oczekiwane zbiory soi i kukurydzy w Ameryce Południowej. USDA dokonał także korekt w krajowym bilansie, w konsekwencji których podniesiono prognozę zapasów końcowych pszenicy i soi i pozostawiono na niezmienionym poziomie w przypadku kukurydzy.

Wczoraj fundusze hedgingowe sprzedały netto w Chicago ok.: 6,5 tys. kontraktów na kukurydzę i 5,5 tys. na soję, ale kupiły netto 4 tys. kontraktów na pszenicę.

Kontrakty na Euronext

W Paryżu taniały we wtorek solidarnie kontrakty na stare i nowe zbiory pszenicy, kukurydzy i rzepaku – logiczna reakcja na prospadkowe dane USDA. Z uwagi, że sesja europejska kończy się na blisko 2 godziny przed tą w Chicago, unijna pszenica nie była w stanie zareagować na wzrost notowań tego zboża za oceanem. W konsekwencji delikatnych przecen kontrakty na stare zbiory pszenicy zaliczyły nowe historyczne minimum w cenie zamknięcia (162,25 eur/t).

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!