| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Drugi dzień wzrostów (22.03.2016)

Niepokoje pogodowe wspierały wzrosty notowań pszenicy, także we wtorek. Silny brazylijski real, droższa ropa i ponad 2-letnie maksima oleju palmowego, przekładają się na wyższe ceny rzepaku i soi. Unijny kontrakt na pszenicę zakończył dzień wzrostem o 2,5 euro (+1,6%) do 155,75 eur/t, podczas gdy kukurydza zyskała na wartości 1,25 euro (+0,8%) do 153,75 eur/t. Jednak liderem zwyżek był unijny rzepak, w przypadku którego seria majowa wybiła się w górę, aż o 6 euro do 365,25 eur/t (+1,7%).

Notowania zbóż i oleistych. Drugi dzień wzrostów (22.03.2016)

Notowania zbóż i oleistych

W Chicago, ceny kontraktów także rosły we wtorek, głównie za sprawą skracających swoje krótkie pozycje funduszy hedgingowych. Najbliższa seria soi zamknęła dzień blisko 1% wzrostem, ale w przypadku pszenicy i kukurydzy końcówka sesji przyniosła powrót notowań w pobliże poniedziałkowego zamknięcia. Inwestorzy finansowi kupili netto ok.: 10 tys. kontraktów na soję, 3 tys. na kukurydzę i 1 tys. na pszenicę.

Jak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, uczestnicy rynku, o tej porze roku, są wrażliwi na doniesienia pogodowe. Wstępne oceny upraw ozimych i perspektywy zbiorów zbóż na półkuli północnej są dobre. Lokalnie jednak odnotowane zostały straty zimowe (np. na Ukrainie, w Polsce), pojawiają się także zagrożenia pogodowe, takie jak, typowe wczesną wiosną, spadki temperatur. W miniony weekend spadki temperatury, sięgające nawet -10 stopni C, pojawiły się na terenach wielu amerykańskich upraw pszenicy twardej. Także ostatnie doniesienia mówią o podobnych zjawiskach pogodowych, które dotknęły i tak już słabe uprawy na Ukrainie (część z nich pokryta była na szczęście śniegiem).

Przed nami długi weekend świąteczny, stąd spora grupa inwestorów będzie zamykać swoje pozycje, w zbożach nadal dominują wśród spekulantów pozycje krótkie. W tygodniu poświątecznym, USDA opublikuje kluczowe prognozy na temat szacunków areału amerykańskich upraw (31-marca), to także może zachęcać do wychodzenia z rynku i ograniczenia ryzyka.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: