Notowania zbóż i oleistych. Giełdami rządziły raporty (25.02.2016)

Czwartek był dniem publikacji dużej liczby raportów mogących wpływać na notowania zbóż i oleistych. Stąd też rynki zewnętrzne miały mniejsze przełożenie na wynik sesji - relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT.

Notowania zbóż i oleistych. Giełdami rządziły raporty (25.02.2016)

Notowania zbóż

W tym miejscu warto odnotować wybicie cen ropy w drugiej części amerykańskiej sesji i wzrostowe zamknięcie głównych indeksów akcji w Europie i Ameryce. Tym razem, 6% przecena akcji w Szanghaju nie wywołała globalnej przeceny. Na rynku kontraktów rolnych, czwartkowe zamknięcie było zróżnicowane. Pszenica w Chicago zaliczyła 0,6% wzrost, po pięciu spadkowych sesjach z rzędu, z poziomu najniższego od 5,5 roku. Do realizacji zysków zachęciły bardzo dobre dane o zamówieniach eksportowych netto w ostatnim tygodniu. Jednak kontrakt na unijną pszenicę, mimo dodatnich notowań przez większość dnia, zamknął dzień z zerowym dorobkiem.

Kukurydza straciła w Chicago na wartości 1,2%, wpływ dobrych tygodniowych danych eksportowych, zniwelowany został przez szacowany wzrost areału zasiewów. Także soja taniała w czwartek, seria marcowa zamknęła dzień na 1% minusie. W przypadku soi, zarówno słaba sprzedaż eksportowa jak i zbliżony do ubiegłorocznego szacunek powierzchni zasiewów mają wydźwięk prospadkowy.


USDA poinformował w czwartek, że w ostatnim tygodniu sprzedano netto 486 tys. ton amerykańskiej pszenicy, jest to najlepszy wynik od listopada i powyżej oczekiwań rynku. USDA opublikował również całkowite szacunki zasiewów, pod zbiory w 2016. Dla wszystkich odmian pszenicy, spadną one z 54,6 do 51,0 mln akrów, czyli blisko 7%. W ocenie Andrzeja Bąka wynik był łatwy do przewidzenia, i jest konsekwencją wcześniejszych szacunków mówiących o spadku areału zasiewów odmian ozimych pszenicy.

Wczorajszy raport USDA potwierdza, że amerykańscy rolnicy nadal będą wysiewać znaczne areały kukurydzy i soi i to mimo niskich cen. Zasiewy kukurydzy powinny wzrosnąć z 88 mln akrów w 2015 do 90 mln akrów tej wiosny. Natomiast powierzchnia upraw soi szacowana jest na 82,5 mln akrów w porównaniu do 82,7 mln akrów przed rokiem.

W Chicago, fundusze hedgingowe były w czwartek sprzedającym netto ok. 13 tys. kontraktów kukurydzy i 8 tys. soi. Jednocześnie inwestorzy ci kupili netto ok. 3 tys. kontraktów na pszenicę.

Wczoraj w Brukseli przyznano licencje eksportowe na sprzedaż poza UE: 761 tys. t pszenicy. Daje to wynik łączny 17,7 mln t od początku sezonu, w porównaniu do 20,8 mln t w analogicznym okresie przed rokiem. W przypadku jęczmienia, licencje eksportowe wyniosły 302 tys. t, i 6,9 mln t od początku sezonu (w porównaniu do 6,2 mln t rok wcześniej).

KE wydała pozwolenia na import 315 tys. ton kukurydzy, co daje łącznie 9,5 mln ton od początku sezonu.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: