| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Głębokie przeceny w końcówce tygodnia (22.04.2016)

Pierwsze trzy sesje minionego tygodnia, przebiegały pod dyktando zakupów robionych przez olbrzymi kapitał finansowy. W czwartek i piątek kapitał spekulacyjny realizował zyski na giełdzie w Chicago, doprowadzając do bardzo silnych spadków na rynku zbóż i oleistych, po obu stronach Atlantyku.

Notowania zbóż i oleistych. Głębokie przeceny w końcówce tygodnia (22.04.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, amerykańska pszenica traciła w piątek w tempie największym od trzech lat, a seria najbliższa spadła o blisko 6% w ciągu jednej sesji. Jednak silne wzrosty z pierwszych trzech dni minionego tygodnia, pozwoliły zachować zysk tygodniowy (serii majowej) pszenicy na poziomie 1,6%. Po 3%-4% straciły w piątek amerykańskie kontrakty na kukurydzę, soję i śrutę sojową. W rozliczeniu tygodniowym soja i śruta sojowa zachowały nadal 3%-5% wzrost, a tylko kukurydza zamknęła tydzień blisko 2% przeceną.

W Paryżu, unijne kontrakty naśladowały, w mienionym tygodniu, zmiany zachodzące na giełdzie w Chicago. Mniejsze zaangażowanie kapitału spekulacyjnego, znacznie ograniczało jednak zmienność, szczególnie na rynku pszenicy. Unijna pszenica (także w skali globalnej) znajduje się pod wpływem bardzo korzystnych czynników fundamentalnych, stąd notowania serii majowej straciły w czwartek i piątek  ponad 3%, niwelując z nawiązką wcześniejsze wzrosty. Piątkowe zamknięcie serii majowej pszenicy wypadło na poziomie 150,5 eur/t i było to historyczne minimum ceny zamknięcia tej serii.

Końcówka tygodnia przyniosła korektę spadkową także na rynku kukurydzy i rzepaku, jednak w skali tygodnia serie najbliższe utrzymały wzrosty na poziomie 1,4% (kukurydza) i 1,6% (rzepak). Rzepak korzystał z cięcia areału zasiewów canoli w Kandzie, przez tamtejszy Urząd Statystyczny.

Maleje ryzyko pogodowe

Zapowiada się poprawa pogody w Ameryce Południowej. Może okazać się, że straty w argentyńskich uprawach soi nie będą tak duże, jak się przypuszcza (5-7%). Zbiory powinny mocno przyspieszyć, zwiększając podaż nasion w portach. Korzystna pogoda utrzymuje się w USA, w południowym pasie upraw pszenicy spodziewane są dalsze potrzebne opady deszczu, bez większych zakłóceń przebiegają zasiewy kukurydzy. Szczegółowy raport o postępie i stanie upraw USDA opublikuje dzisiaj wieczorem.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: