Notowania zbóż i oleistych. Gwałtowne przeceny zbóż (1.07.2016)

Wyższy od oczekiwań areał zasiewów amerykańskiej kukurydzy i pszenicy jarej oraz korzystna pogoda, pchnęły notowania kukurydzy i pszenicy w Chicago w dół o ponad 8%, w skali minionego tygodnia. Piątkowe zamknięcie najbliższej serii pszenicy (SRW) było najniższe od kwietnia 2007 roku, a kukurydza w Chicago zamknęła tydzień na 3-miesięcznym minimum.

Notowania zbóż i oleistych. Gwałtowne przeceny zbóż (1.07.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, kukurydza ma za sobą falę spekulacyjnych wzrostów trwających od maja do połowy czerwca. W efekcie ceny w Chicago skoczyły do 2-letnich maksimów, a pozycja długa (netto) zajmowana przez fundusze hedgingowe sięgnęła ok. 250 tys. kontraktów. Spekulanci „grali” na drastyczne pogorszenie prognoz tegorocznych zbiorów kukurydzy w USA. Teraz okazuje się, że kapitał spekulacyjny mocno się przeliczył, ponieważ na głównych terenach amerykańskich upraw utrzymuje się korzystna pogoda, tak ważna w rozpoczynającym się okresie zapylania u kukurydzy. Kolejnym ciosem dla długich pozycji (grających na wzrosty) był kwartalny raport USDA (ubiegły czwartek) pokazujący nieoczekiwany, silny wzrost areału kukurydzy w USA, zapowiadający rekordowe zbiory. Rynek spodziewał się korekty w dół w amerykańskich zasiewach kukurydzy na rzecz soi. Pod wpływem pogody i lepszych prognoz zbiorów fundusze hedgingowe zaczęły redukować, swoją olbrzymią, pozycję długą w kukurydzy. Masowe (od)sprzedawanie kontraktów wywołało lawinę przecen na giełdzie w Chicago. W efekcie notowania kukurydzy spadły aż o 20% w ciągu 2 tygodni, niwelując w całości spekulacyjne wzrosty. Aktualne poziomy cen kukurydzy są zbliżone do kilkuletnich minimów z końca marca tego roku, podczas gdy fundusze hedgingowe są jeszcze w posiadaniu ponad 100 tys. kupionych kontraktów, które przynoszą straty. Piątkowy raport CFTC pokazał, że inwestorzy ci na zamknięciu w miniony wtorek (28-06) zajmowali pozycję długą netto 174,726 tys. kontraktów. 
 

Obok kukurydzy spadają także ceny pszenicy. Kontrakt najbliższy na amerykańską pszenicę notowany w Kansas (HRW), już jakiś czas temu, spadł do poziomu 10-letnich minimów, ostatnio swój 7-letni dołek zaliczyła pszenica SRW notowana w Chicago. Na świecie jest zbyt dużo pszenicy, od kilku sezonów zbiory przekraczają zużycie, prowadząc do kumulacji zapasów. Tym czasem rosną perspektywy zbiorów pszenicy w USA za sprawą bardzo dobrej wydajności oraz korekty w górę areału odmian ozimych.

Pogarszające się oczekiwania co do tegorocznych zbiorów pszenicy we Francji nie są w stanie zatrzymać przecen ziarna na rynku, mogą je tylko łagodzić. Tak też było w minionym tygodniu, kiedy to unijny kontrakt na pszenicę stracił na wartości 5%, w porównaniu do 8,5% w Chicago.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: