| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Kolejny spadkowy tydzień (19.02.2016)

Piątkowa sesja zamknęła się z przewagą lekkich spadków notowań zbóż i oleistych, po obu stronach Atlantyku. Jednak w skali całego tygodnia straciły na wartości unijne kontrakty, podczas gdy te notowane w Chicago podrożały.

Notowania zbóż i oleistych. Kolejny spadkowy tydzień (19.02.2016)

Notowania zbóż

Piątkowym spadkom nie zapobiegł fakt zakupu 240 tys. ton pszenicy przez Egipt, po wielotygodniowej przerwie. W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, presję spadkową na unijne zboża, wywierają olbrzymie ubiegłoroczne zapasy pszenicy. Tym czasem, France AgriMer ocenia, że stan ozimin we Francji jest dużo lepszy niż przed rokiem, kiedy to odnotowano rekordowe zbiory pszenicy. Nadal oczywiście trzeba brać pod uwagę ryzyko strat mrozowych w Europie i Basenie Morza Czarnego, gdzie praktycznie nie ma pokrywy śnieżnej.

Kolejnym negatywnym dla cen pszenicy czynnikiem jest duże prawdopodobieństwo zniesienia ceł eksportowych przez Rosję. Tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa już zaproponowało Rządowi obniżenie ceł na pszenicę do zera lub blisko zera, a Wicepremier Federacji Rosyjskiej Arkadij Dworkowicz powiedział, ze poważnie dyskutowane jest zwolnienie pszenicy dobrej jakości z ceł wywozowych.

W Chicago, w piątek fundusze hedgingowe były kupującymi netto po ok. 3 tys. kontraktów pszenicy i soi i zachowywały się neutralnie w przypadku kukurydzy.

Zamówienia tygodniowe na amerykańskie zboża i soję:


Pszenica (USA) – wynik w dolnym zakresie oczekiwań rynkowych. Według USDA, zamówiono 307,848 tys. ton amerykańskiej pszenicy w ostatnim tygodniu, co oznacza wzrost o 3% tydzień do tygodnia.


Kukurydza (USA) – wynik dużo lepszy od oczekiwań. Piątkowy raport USDA (Export Sales) wykazał, że zagraniczni odbiorcy złożyli zamówienia na 1,298 mln ton amerykańskiej kukurydzy w ciągu tygodnia kończącego 11-lutego. Był to wzrost o 275% wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia, a czwarty największy wynik tygodniowy od początku tego sezonu. Jednak, łączne zamówienia eksportowe stanowią nadal tylko 75% zobowiązań zawartych w tym czasie rok temu.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!