Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na kukurydzę i pszenicę zyskały na wartości (08.06.2017)

Kontrakty na amerykańską kukurydzę i pszenicę zyskiwały nawet ponad 2% podczas czwartkowej sesji, ale zdecydowana sprzedaż ze strony farmerów zmniejszyła skalę wzrostów do tylko 0,3%-lipcowa kukurydza i 1,0%-lipcowa pszenica.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na kukurydzę i pszenicę zyskały na wartości (08.06.2017)


Notowania zbóż i oleistych


Nadal tematem dominującym na rynku jest pogoda w USA na początkowym etapie upraw zbóż jarych i soi, a olbrzymia krótka pozycja spekulacyjna czyni rynek podatnym na gwałtowne wzrosty (właśnie je obserwujemy). W centrum Stanów Zjednoczonych spodziewany jest gorący weekend, temperatury będą osiągać 34-38° C. Jak wskazuje Andrzej Bąk, brak deszczu w ciągu 2 najbliższych tygodni może objąć 1/4 pasa upraw amerykańskiej kukurydzy.

Czwartkowe dane USDA o tygodniowych zamówieniach eksportowych były prospadkowe dla kukurydzy i soi, ale dobre dla pszenicy.

Soja i oleiste znalazły wczoraj wsparcie w rekordowych danych z Chin. Najbliższa seria na soję zyskała w czwartek w Chicago 0,8%. Przywóz nasion soi do tego kraju wzrósł w maju o 19,6% w porównaniu z kwietniem, do rekordowych 9,59 mln ton. Oznacza to wzrost o 25%, licząc rok do roku.
 

Unijne kontrakty


Tym razem skala wzrostów w Paryżu była w czwartek większa niż w Chicago, ponieważ handel unijnymi kontraktami zamknął się w czasie gdy amerykańskie kontrakty zaliczały swoje dzienne (w przypadku zbóż wielomiesięczne) maksima. Najbliższa seria kukurydzy podrożała wczoraj 1,25 euro do 171,75 eur/t, a pszenica zyskała 1,75 euro i zamknęła dzień na poziomie 170,25 eur/t. Notowania unijnych zbóż poruszają się, od wielu miesięcy, w szeroki trendzie bocznym.

Rzepak z dostawą w sierpniu podrożał w czwartek 3,75 euro (1,5%) do 361,0 eur/t. Rzepak zaliczył swoje 10-miesięczne minimum (352,75 eur/t) 31-maja i 1-czerwca. Od tego czasu nasiona rzepaku podrożały o 2,3% (8,25 euro), śladem wzrostów notowań soi i canoli.

Dolar zyskiwał wczoraj do euro, a ropa pogłębiła spadki, co razem było czynnikiem wspierającym niższe wyceny na globalnym rynku towarów (wyceniane zwykle w usd).

Dzisiaj (18:00) USDA opublikuje swoją comiesięczną prognozę bilansów na krajowym i globalnym rynku rolnym.Tagi:
źródło: