Notowania zbóż i oleistych. Kompleks sojowy taniał na skutek realizacji zysków przez kapitał spekulacyjny (23.05.2016)

Na początku tygodnia tylko kukurydza utrzymała wzrosty, podczas gdy pszenica, rzepak i kompleks sojowy zaliczyły straty. Najbliższa seria amerykańskiej kukurydzy zyskała na wartości 0,8%, a analogiczny kontrakt na unijną kukurydzę podrożał o 0,5%, na zamknięciu poniedziałkowej sesji. W Chicago fundusze hedgingowe były sprzedającymi netto wczoraj ok.: 10 kontraktów soi, 3 tys. kontraktów pszenicy, ale kupiły netto 8 tys. kontraktów na kukurydzę.

Notowania zbóż i oleistych. Kompleks sojowy taniał na skutek realizacji zysków przez kapitał spekulacyjny (23.05.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, presja spadkowa notowań soi i śruty sojowej pojawiła się po publikacji piątkowego raportu CFTC, który pokazał, że pozycja długa netto zajmowana przez kapitał spekulacyjny w tych kontraktach jest największa od 2 lat. Kontrakty na śrutę sojową i soję gwałtownie drożały w ostatnich tygodniach pod wpływem obaw o wielkość i jakość zbiorów soi w Argentynie, która jest największym światowym eksporterem śruty sojowej.

Notowania kukurydzy rosną (soi spadły wczoraj o 1,5%), ponieważ wśród uczestników rynku panuje przekonanie, że amerykańscy farmerzy zwiększą areał zasiewów soi kosztem kukurydzy. Sprzyja temu relacja cen soja/kukurydza, ale także opóźnienia w zasiewach kukurydzy na wielu obszarach dotkniętych deszczową pogodą (okno siewu soi zamyka się później). Amerykańskie poniedziałkowe dane (raport Crop Progress), publikowane były już po amerykańskiej sesji, pokazały spowolnienie tempa zasiewów kukurydzy w USA. Zaawansowanie zasiewów kukurydzy sięga 86% (oczekiwano 88%) i już tylko o 1% wyprzedza średnią pięcioletnią. Tempo siewu soi jest szybkie w USA, do niedzieli farmerzy wysieli już 56% planowanego areału (lekko powyżej oczekiwań rynkowych) w porównaniu do 52% średnio.

Pszenica taniała w poniedziałek po obu stronach Atlantyku. W Chicago najbliższa seria pszenicy potaniała w poniedziałek o 1,2%, a analogiczny kontrakt notowany w Paryżu stracił na wartości 0,5 eur/t (-0,3%). Notowania giełdowe pszenicy utrzymują się na niskich poziomach ze względu na olbrzymią podaż globalną i dobre perspektywy tegorocznych zbiorów. A te w południowych stanach USA zaczną się już niebawem. Wczorajszy raport Crop Progress potwierdził dobry stan i większe niż zwykle zaawansowanie amerykańskich upraw.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: